KANAL ON6 BİLGİLER
WHATSAPP İHBAR HATTI
Yazı Detayı
06 Kasım 2019 - Çarşamba 00:37 Bu yazı 1386 kez okundu
 
ŞEHİR HASTANESİ’NDEKİ PERSONEL SIKINTISI
Aykut GÜL
[email protected]
 
 

Türkiye’nin en büyük yatırımlarından biri…

800 bin metrekare alan üzerine kuruldu. 2 milyar liraya mal oldu. Balıkesir, Çanakkale, Yalova ve diğer yakın şehirlerle birlikte yaklaşık 6 milyon kişiye hizmet veriyor. İsmi Bursa Şehir Hastanesi.

 

Bu dev sağlık üssünün açılışı yapıldığında yetkililer 4 bin 500 sağlık personelinin istihdam edileceğini söylediler. Geçtiğimiz günlerde Kanal ON6’da moderatörlüğünü yaptığım Üçüncü göz programına Sağlık Sen Bursa Şube Başkanı Gökhan Yünkül konuk oldu. Şehir Hastanesi’nde şu an bin 100 kişinin çalıştığını vurguladı. Personel azlığından dolayı sağlık çalışanlarının büyük bir iş yükü ile boğuştuğunu belirtti ve ekledi;

 

“Avrupa ülkeleri ile mukayese edildiğinde Türkiye’deki sağlık çalışanları 3 kat daha fazla çalışıyor”

Burası aslında çok mühim. Devlet personel istihdamını azaltmak için zorunlu ek mesai kavramı getirdi. Doktorlar ve hemşireler standart saatin üstünde çalıştırılıyor ve ek mesai ücreti ödeniyor. İstese de istemese de o ek mesai yaptırılıyor. Özellikle sağlık gibi önemli bir sektörde bu uygulamanın çok yanlış  olduğunu düşünüyorum. Doktor da olsa neticede insandır. Yorulur, bunalır, sıkılır…

 

*Yorulması direkt hastaya vereceği hizmeti etkiler,

*Bunalması hem hastayı hem kendini etkiler,

*Sıkılması tüm sektörü etkiler…

 

Hastanelerde personel istihdamı yerine ek mesai uygulaması yapılması ekonomik açıdan değerlendirildiğinde mantıklı görünse de, söz konusu sağlık olduğu için tüm tezler çürüyor. Birkaç gün önce 300 personel alımı daha gerçekleşti Şehir Hastanesi’nde. Fakat bu hiç yeterli değil. Sağlıkçılara göre bu devasa hastaneye  en az 2 bin 500 personel şart.

 

DOKTORLAR SIKBOĞAZ EDİLİYOR

Dikkat ettiniz mi bilmiyorum. Doktorlar eskisi gibi dakikalarca hastalarla ilgilenemiyor. Hızlı hızlı bir şeyler yapıp, teşhis koyup gönderiyorlar hastalarını. Şikayetinizi anlatır anlatmaz orada müdahale yerine reçeteyi eline alıp ilaç yazıyor. Bunu kullan geçer diyor. Eskiden böyle değildi. Doktorlar, hemşireler gayet ilgiliydi. Şimdi insanlar o ilgiyi sadece özel hastanelerde görebiliyor.  

 

Bunun nedeni Sağlık Bakanlığı tarafından doktorlara dayatılan bir sistem. Doktor eğer ki hak ettiği ek ödemeyi almak istiyorsa günde 80 hastaya bakmak zorunda. Eğer bakamazsa o hak edişini alamıyor. Dolayısıyla doktorlar o sayıyı tutturabilmek için gelen hastaları hızlı hızlı tedavi edip gönderiyor. Sorun büyük. Doktor ameliyata giriyor, ameliyat ettiği hastanın rutin kontrollerini yapmakta zorlanıyor. Serviste yatırdığı hastalara ayrıca zaman ayıramıyor. 80 hasta kotasını doldurmak için tabir yerindeyse “gelene geç” demek zorunda kalıyor. Bu durumda verimli sağlık hizmeti almanın önünde koca bir engel oluşuyor. 

 

Sağlık Sen Şube Başkanı Gökhan Yünkül bu konuya ek olarak çok çarpıcı bir durumu daha gündeme getirdi.

Randevu sistemi…

Vatandaşlar ALO 182 den randevu alarak hastaneye geliyor. Sağlık Bakanlığı’nın oluşturduğu sistem 5 dakikada bir hastalara randevu veriyor. Yani doktor 5 dakika içerisinde hastasını muayene edip diğer hastalarıyla ilgilenmek zorunda. Yünkül, “Öyle hastalar var ki zaten derdini ancak 5 dakikada anlatabiliyor. Adam yaşlı. Şikayetini anlatması bir kere 5 dakikadan fazla sürer. Hal böyle olunca diğer 5 dakika için randevu alan hasta odaya dalıyor. Benim sıram geldi diyor. Doktor mevcut hastasının işleminin henüz bitmediğini söyleyince de kavga çıkıyor. Olan yine doktora oluyor” dedi.

 

İşin özü neresinden bakarsanız tutarsız ve berbat bir sistem var.

Doktor mağdur, vatandaş mağdur, yatırım müthiş…

 

HER YERE AMBULANS GÖNDERME SORUNU

Sağlık Sen Başkanı Yünkül, 112 çağrı merkezine gelen bin çağrının en az 750’sinin asılsız veya gereksiz olduğunu vurguladı. Sağlık Bakanlığı’nın getirdiği uygulamaya göre artık ne olursa olsun her yere ambulans gönderiliyor. Gözüme kirpik battı diye ambulans çağıran bile varmış. Dolayısıyla gerçekten ambulansa ihtiyacı olan 250 kişinin geç hizmet aldığını belirtiyor Yünkül. Hem iş yükü artıyor, hem de ek mesailer ortaya çıkıyor.

 

Avrupa’da başınız ağrıyor diye ambulans çağıramazsınız, suçtur. Fakat bizim millet ambulansları minibüs niyetine kullanıyor. Çok gereksiz vakalar için ambulans gönderiliyor. Gerçek hastalara geç ulaşılıyor bu yüzden. Sağlık Bakanlığı’nın bu çalışmasını da gözden geçirmesi gerekiyor zannımca.

 

Program konuğum Sayın Gökhan Yünkül’e kıymetli açıklamalarından dolayı teşekkür ediyorum.

Kalın sağlıcakla.

 
Etiketler: ŞEHİR, HASTANESİ’NDEKİ, PERSONEL, SIKINTISI,
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.