KANAL ON6 BİLGİLER
WHATSAPP İHBAR HATTI
Yazı Detayı
02 Aralık 2019 - Pazartesi 23:34 Bu yazı 1450 kez okundu
 
PARKA KAÇAK BİNA YAPMAK
Aykut GÜL
[email protected]
 
 

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş Kanal ON6’nın gündem belirleyen programı Üçüncü göz’de önemli açıklamalarda bulundu.

 

Seçim öncesi proje tanıtım toplantısında verdiği vaatler özellikle bütçe konusu baz alınarak çok eleştirilmişti. Aktaş “Bu kadar projeyi hangi bütçeyle yapacaksınız” sorusunun kendisine sürekli sorulduğunu dile getirdi.

 

Seçildikten sonra Kızılcahamam kampında Erdoğan’a Bursa’nın kronikleşmiş sorunlarının çözümü için destek sağlanması gerektiğini belirtmişti.

 

Neydi bu kronikleşmiş sorunlar peki? Ulaşım, kentsel dönüşüm ve spor…Bu üç dalda Bursa’nın vatandaş nezdinde sürekli dile getirilen sorunları bulunuyor.. 

 

Ulaşımda trafik, T2 tramvay hattı ve tren raylarının uzatılması,

Kentsel dönüşümde yüksek binaların yıkılması ve yeşil alanların çoğaltılması,

Spor da ise malumunuz timsahın kafası ve eksiklerinin tamamlanıp milli maç oynanacak hale getirilmesi.

 

Bu projelere Büyükşehir bütçesi kâfi gelmiyordu. Dolayısıyla bakanlıkların yapacağı yardımlar oldukça önemliydi. Aktaş bu desteği almayı 7 ayda başardı.

 

ULAŞIM VE TRAFİK

Bursa’nın projelerinin Ulaştırma Bakanlığı’nın programına alınmamasına karşın Cumhurbaşkanı Erdoğan devreye girmiş ve Emek-Şehir Hastanesi hattının tamamlanmasını söylemişti. Önümüzdeki günlerde Ulaştırma Bakanı Cahit Turhan Bursa’da olacak. Çalışmaların ayrıntıları da netleşecek.

Programda trafik konusunda önemli mesajlar verdi Aktaş.

“Trafiği Bursa’nın öncelikli gündem maddesi olmaktan çıkaracağım” sözünün arkasında olduğunu belirtti. Fakat şunun altını çizdi. Trafiğin kökten çözümünün mümkün olmadığını dile getirdi. Sadece trafik sürekli konuşulmayacak. Öncelikli gündem maddesi olmayacak. Çeşitli sinyalizasyon ve kavşak uygulamalarıyla trafiğin 1 yıl içerisinde rahatlayacağını belirtti. İddialıydı. 

 

KENTSEL DÖNÜŞÜM İLK NEREYE UĞRAYACAK?

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Bursa ziyaretinde önemli müjdeler vermişti. Şehir deprem bölgesinde olduğu için kentsel dönüşüm çalışmalarının hızlı bir şekilde bitirilmesi gerektiğini söylemişti. Fakat Bursalıların bu konuda atladığı bir nokta var. Bazı okurlarım sürekli mail atıyor kentsel dönüşüm nerelere geldi diye. Bursa'da kentsel dönüşüm işlemi şu an yapılamıyor. Çünkü hazırlıklar tamam değil. Bursa şu an  kentsel dönüşüme hazır hale getirilmeye çalışılıyor. Yani riskli binaların yıkımı için vatandaşların ikna edilmesinden tutun da alan genişletme çalışmalarına kadar Bursa hazırlıksız. O yüzden çalışmaların bir an evvel başlaması için Murat Kurum düğmeye bastı. Bu arada kentsel dönüşümün ilk durağı  merinos altı ve Altıparmak olacak. Sayın başkanın açıklaması bu yöndeydi. 

Bakan Murat Kurum’un Ulucami etrafının genişletileceğine yönelik verdiği müjde de bazı yanlış anlaşılmalara neden olmuş. Başkan Aktaş Zafer Plaza’dan Ulucami’ye kadar sadece yola bakan kısmın (yani ön bölümün) kamulaştırılacağını ifade etti. Bazı esnaflar “bizim dükkan ne zaman yıkılacak” diye Aktaş’a soru yöneltiyormuş. Böyle bir şey söz konusu değil. Her yer yıkılmayacak. 

Kamulaştırılacak tek alan, Zafer Plaza’dan Ulucami’ye kadar sadece yola bakan kısım.

 

BURSA’DA MİLLİ MAÇLAR SENEYE

Firmalardan kaynaklı problemler yüzünden timsahın kafası Bursa’da gündem oldu. Büyükşehir Stadyumu’nun eksiklikleri giderilemeyince Bursa’ya milli maç verilmedi. Bu da haliyle “o kadar para verip stat yaptık milli maç bile oynanmıyor” yorumlarına neden oldu. Sözleşme süresinin bitmemesi Büyükşehir Belediyesi’nin elini kolunu bağladı. Sözleşme fesih edilip başka firmaya da verilemeyince uzun bir zaman o kafa yapılamadı. Sözleşme süresi geçtiğimiz günlerde bitince Büyükşehir hemen başka bir firma ile el sıkıştı ve yapımına başlandı. Başkan Aktaş; “Önümüzdeki sene Büyükşehir Belediyesi Stadyumu milli maç oynanacak hale gelecek” dedi.

 

BÜYÜKŞEHİR VE MUDANYA BELEDİYESİ ARASINDA GERİLİM

Mudanya’da Güzelyalı Atatürk Parkı diye bir yer var. 2010 yılında Mudanya Belediye Meclisi taradından kent meydanı olarak düzenlenmesi şartı ile 25 yıllığına Büyükşehir’e verilmiş. Aradan geçen sürede tahsis amacına uygun hareket edilmediği iddiası ile Mudanya Belediyesi mekanı geri almak istemiş. Mahkeme kararı da Mudanya Belediyesi’nin lehine olmuş.

 

Gel gelelim Mudanya Belediyesi de yeşil alana yani parkın ortasına bina dikmeye kalkmış. Kafe yapacaklarmış. Sanki Mudanya’da kafe bitti. Büyükşehir Belediyesi de “hani senin ruhsatın?” demiş. Gösterememişler. Ekipler de gitmiş yıkmış.

 

Aktaş kaçak yapı ile mücadele konusunda  CHP’li bazı belediyelerin verdikleri sözü tutmadığını dile getirdi. “Osmangazi ve Yıldırım Belediyeleri harıl harıl kaçak bina yıkıyor. Bana bir tane yıktıkları bina söylesinler” dedi.

 

Büyükşehir Belediyesi olarak tüm belediye başkanlarına eşit yaklaştıklarını ifade eden Aktaş, “Sadece çeşitli algılar oluşturulmaya çalışılıyor. Alinur Aktaş belediye kayırıyor sadece kendi partisinin belediyelerine önem veriyor şeklinde. Hayır efendim. Ben tüm şehrin belediye başkanıyım. Birini diğerinden kayırmam. Fakat sen yeşil alana nasıl bina yaparsın kardeşim. Buna dur demeyelim mi?”  şeklinde konuştu.

 

Sahi parka neden bina yapılır ki? Hemde kaçak? Bursa geçmişin yaralarını iyileştirmeye çalışırken yeşil alana bina yapmayı nasıl yorumlayabiliriz? Bence tam bir gaflet. 

 

Bu arada Mudanya Belediyesi’nde basın birimi  sorumlusu olan bir kişinin Oda tv’ye muhabirlik yapıp kendi hakkında olumsuz ve yalan haberler ürettiğini vurguladı Aktaş. Bu ne kadar etik diye sordu bana. 

 

Eğriye eğri, doğruya doğru. Bence etik değil. Bu tür davranışlar gazetecilik mesleğini de zedeliyor. Resmi olarak bir tarafı temsil eden kişi gazeteci olamaz. Bu doğru değildir. Oda Tv'de görev yapan kişinin belediye çalışanı olması her türlü algının rahatça oluşturulabilmesi anlamına gelir. Bursa'ya yönelik haberlere bakıldığında karalama haberlerin çoğunlukta olduğu açıkça ortada. Bu tarz yaklaşımlar Bursa'ya bir katkı sağlamaz. Aksine piarını zedeler. 

 

Bir diğer konu şu;  İlçelerde bir sorun var ise bunun çözüleceği yer Belediye meclisidir. Hayri Türkyılmaz bir yılda 3 kez gitmiş meclise. Yapıcı değil yıkıcı bir yol izliyor. Çözümde rol alamayanlar sorunun parçası olurlar. Meclisi yok saymak milleti yok saymaktır. Türkyılmaz meclise gitmemekle Mudanya'ya yazık ediyor.

 

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş'a  programda sorularımızı yanıtladığı için teşekkür ederim.

 

Kalın sağlıcakla…

 

 

 

 
Etiketler: PARKA, KAÇAK, BİNA, YAPMAK,
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.