KANAL ON6 BİLGİLER
WHATSAPP İHBAR HATTI
Yazı Detayı
10 Ekim 2019 - Perşembe 20:19 Bu yazı 1696 kez okundu
 
KOYNUMUZDA HEP YILAN BESLEDİK
Aykut GÜL
[email protected]
 
 

Şu koca dünyada kim mazlum olduysa anında yetişti Türkiye. Elini uzattı. Şu şerefli tarihinde hep sırtından bıçaklandı.

                                                                           ***

 

I. Dünya Savaşı'nın etkisiyle İngiltere, Osmanlı topraklarını işgale hazırlanıyordu. Ancak bu o kadar da kolay değildi.

Zira Osmanlı yönetimi altında yaşayanların büyük bir bölümü Müslüman'dı... Özellikle Ortadoğu coğrafyasında bu oran yüzde 95'lere ulaşıyordu. Önce yaşayan halk ikna edilmeliydi. Ama nasıl?

Müslümanlardaki iktidarlık hırsını sezen İngilizler, 401 yıl Osmanlı idaresi altında yaşayan halkların eline "bağımsız devlet" olma hayalini tutuşturdu.

Bu girişim o günlerde büyük ıstırap içinde olan Yahudi toplumunda sevinçle karşılandı. Çünkü Nazi Almanya'sı milyonlarca Yahudi'ye soykırım uygularken, Yahudilerin sığınabilecekleri bir devletleri bile yoktu. Kurulan yeni devlet, tüm dünyadaki Yahudilere seslenerek, "Ülkenize, topraklarınıza gelin ve Büyük İsrail'i birlikte kuralım" çağrısı yaptı.

Arapların, Osmanlı'dan ayrılarak bağımsız devlet kurma hayalleri önce İngiliz mandası, sonrasında ise İsrail devletinin kurulması sürecine yol açmıştı. Ancak Filistinliler için her şey daha yeni başlıyordu. İsrail Devleti, 15 Mayıs 1948'de ilan edilirken onlarca Filistin köyü işgal edilmiş, yüzlerce Müslüman öldürülmüştü.

Soykırıma uğrayan İsrail, dünya üzerindeki küresel para ekonomisine doğrudan müdahil oluyordu. Kısa sürede önemli bir mesafe kat edip, tüm uluslararası anlaşmaları rafa kaldırarak Filistin'deki işgalini her geçen yıl daha da büyüttü. Tarihin en büyük zulümlerinden birine uğrayan Yahudiler, tarihin en büyük zulümlerine sebep oluyordu. Filistin halkı her geçen gün topraklarını kaybederken, yetişmiş insan gücünü de yitiriyordu. Ekonomi, eğitim, altyapı, ordu her şey bitmişti. Gelişme kaydedilemiyordu. Bir anda en fazla göç veren ülkelerden biri pozisyonuna düştüler.

Bu yüzden son yüzyılda Müslümanların en büyük dramlarının başında Filistin geliyor. Hangi Filistinliyle konuşsanız, hangisinin hayat hikayesini dinleseniz hepsinden ayrı bir roman konusu çıkar. Filistin tükenirken, İsrail her geçen yıl büyüdü, gelişti. Nüfusu az olmasına rağmen Ortadoğu'nun köklü devletlerine kök söktürdü. Arkalarındaki emperyalist blok hiç değişmedi. Bir süre sonra da küresel paraya, küresel ekonomik güçlere Ortadoğu'da hizmet veren bir uydu devlete dönüştüler. Uydu devlete dönüşürken; kuruluş felsefelerinden, acımasızlıklarından hiçbir zaman ödün vermediler.

Zamanında Osmanlı’ya başkaldırıp ihanet eden Filistin, bugün bu ihanetini canıyla ve malıyla ödemektedir.

                                                       ***

Gelelim günümüze. 15 gün kadar önceydi…

 

Birleşmiş Milletler’de konuştu Cumhurbaşkanı. Filistin’de İsrail’in uyguladığı zulmü dile getirdi. Eline bir harita aldı. “Ben merak ediyorum bu İsrail neresi?” dedi.

 

“İsrail insanlığın tüm değerlerini ayaklar altına alıyor. BM kürsüsünden soruyorum; İsrail devletinin sınırları neresidir? 1948 mi, 1967 sınırları mı geçerlidir? Yoksa başka bir sınır var mıdır? Filistin'de çözüm için 1967 sınırlarını anlaşması uygulanmalıdır. Yüzyılın anlaşması denen girişimin amacı Filistin'i tamamen ortadan kaldırmak mı Türkiye mazlum Filistin halkının yanında olmaya devam edecektir” açıklamasında bulundu.

 

15 gün sonra Türkiye kendi sınırlarını terörden temizlemek için “Barış pınarı harekatı”na başladı. Genel itibariyle Hristiyan dinine mensup olan Macaristan, “ülkeler sınırlarını savunabilir” diyerek Avrupa Birliği’nin kınama kararını veto etti. Atilla’nın torunları turan kardeşliğini bir kez daha ortaya koydu. Peki ya Filistin?

 

Filistin bu operasyonu kınadı değerli okurlarım. Kınadı.

Yıllarca Kudüs’ün bu halde olmasının nedeni Yahudiler değilmiş meğer. Gözlerini iktidarlık ve para bürüyen münafıklarmış.

Ne diyelim. Koynumuzda hep yılan beslemişiz…

 
Etiketler: KOYNUMUZDA, HEP, YILAN, BESLEDİK,
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.