KANAL ON6 BİLGİLER
WHATSAPP İHBAR HATTI
Yazı Detayı
19 Kasım 2019 - Salı 21:35 Bu yazı 1133 kez okundu
 
KAÇAK VİLLA’NIN HİKAYESİ
Aykut GÜL
[email protected]
 
 

14 yıl önce gazeteciliğe ilk adımı attığımda üstatlarım bana şöyle dediler;

 

“Bilinmeyeni duyur, görünmeyeni gör, çözülmeyeni çöz, söylenmeyeni söyle”

 

Bu sözü hep şiar edindim meslek hayatımda. Bilinmeyeni duyurmak eskisi kadar kolay değil tabi. Sosyal medya çıktı mertlik bozuldu. Profesyonel medya kuruluşları da haber ajanslarından her şeyi alıp duyuruyor zaten.  Biz zamane gazetecilerine de görünmeyeni görmek, çözülmeyeni çözmek ve söylenmeyeni söylemek kalıyor.

                                                                                      ***

 

2018 yılının Haziran ayı…

Hükümet kaçak yapılara yönelik imar barışı uygulaması başlattı. Dedi ki;

“Ey vatandaşlar! 31 Aralık 2017’den önce yaptığınız kaçak yapılarla ilgili gelin barışalım. Size belge, ruhsat falan verelim”

Vatandaş da dedi ki “tamam”…

 

                                                                                     ***

Bursa gündemine yerel seçim sürecinde bir bomba düştü. Bombanın ismi

 

“Kaçak villa…”

Hasanağa mevkiinde Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem’e ait olduğu iddiası ile tarım alanı üzerine bir villa yapıldığı belirtildi.

Sosyal medya çalkalandı, gazeteciler köşelerinde Turgay Erdem’i eleştiri yağmuruna tuttu. Her gün farklı iddialar gündeme geldi. Birçok kişi “Sen neden bir şey yazmıyorsun” diye bana mesaj attı, aradı. Onlara “Bekleyin bi sular durulsun” dedim.

 

Aradan vakit geçti, villa büyükşehir tarafından yıkılır yıkılmaz harekete geçtim. Eleştirilerin odağındaki ismi; Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem’i Kanal ON6’da moderatörlüğünü yaptığım Üçüncü göz’de ağırladım.

 

Ve direkt sordum. Nedir bu villanın hikayesi?

Villanın şahsına ait olmadığını söyledi Erdem. Arkadaşının kardeşine ait bir yapı olduğunu belirtti ve hikayeyi kendi perspektifinde anlattı. Şimdi başkanın hem açıklamalarını verelim, hem de  yorumlayalım birlikte.

 

ERDEM: “2018 yılının Haziran ayında imar barışı ile ilgili yasa çıktı. Bu villanın sahibi de barışmak için müracaat etmiş. 2018 yılının ağustos ayında yapı kayıt belgesi verilmiş. Bakacak olursak 2 aylık bir sürede bu villanın tamamlanması mümkün değil. Bunun geçmişe yönelik bir temeli var.”

 

Yani bu villanın hükümetin belirttiği 31.12.2017 tarihinden önce yapılma ihtimali var. 2 ayda temel atıp villa dikmek imkansız. Fakat sonra yapıldığını kabul ediyor başkan. Bunun altını çizerek devam edelim…

 

ERDEM: “Bakanlıkta 31.12.2017 tarihinin öncesi itibariyle yapılan binaların imar barışından yararlanacağı bilgisini geçirdiği için bu konu ile ilgili spekülasyonlar yapıldı. Bazı kaynaklardan yararlanıldı. Google eart’ten o yıla ait görüntüler ortaya atıldı. Uydudan bakıldı. Görüntülerde çıkmadı.”

 

Google eart diye bir zımbırtı var. Oradan internette geçmişe dair görüntüler bulunabiliyor. Hangi gün yapımına başlanmış, ne zaman temel atılmış canlı canlı görüyorsunuz. Google’dan bakınca villanın belirtilen tarihten(31.12.2017) den sonra yapıldığı görülüyor. Yaklaşık 2 ay sonra yapıldığı ortaya çıkıyor. 

 

ERDEM: “Fakat Danıştay’ın önceden aldığı kararlara bakıyoruz,  mahkemeye diyor ki Google eart’ten alınan görüntüler tek başına delil olarak gösterilemez. Yanına ek bir belge daha lazım. Burada ek belge olmadan zaten mahkemede işlem yapılmaması lazım. Bu da ayrı konu. Neyse, Bakanlık yapı kayıt belgesini zaten göndermiş vatandaşa. Vatandaşta parasını ödeyerek bu belgesini almış. Bu şekilde birçok bina yapıldı. Yüz binin üzerinde yapının bu şekilde yapı kayıt belgesi aldığını biliyoruz. Bunu bakan bey açıkladı hatta. Şimdi bu villa bakanlığın verdiği imar barışı tarihinden birkaç ay önce yapılmaya başlandığı için kaçak olarak belirtildi. Mahkemede yürütmeyi durdurma kararı vermedi. Bizde hukukun üstünlüğünü baz alarak Nilüfer encümenlerimizle birlikte yıkım kararı aldık. Burada vatandaşın belge ile ilgili mahkeme süreci devam ettiği için biz yıkım kararını mahkeme sonrasına erteledik. Fakat Büyükşehir hukuksuzca, mahkemenin sonuçlanmasını beklemeden gidip yıktı”

 

Mahkeme sürecinde Google’dan alınan görüntüler tek başına kabul edilmiyor. Emsal kararlar var. Ek delil lazım. Fakat mahkeme Danıştay’ın kararına istinaden yine de yürütmeyi durdurma kararı vermemiş. Belirtilen tarihten (31.12.2017) sonra yapılan yüz binin üzerinde bina olduğunu ve bunlardan insanların bakanlık tarafından verilen yapı kayıt belgesiyle yararlandığını söyledi başkan. Burası dananın kuyruğunun koptuğu yer işte. Madem öyle tüm yapılar için bu durum uygulanmalı. Sadece villa için olursa adaletsizlik yaşanır. Villa kaçak olarak belirtildiği için yıkım kararı aldıklarını fakat mahkeme süreci devam ettiği için beklettiklerini ifade etti Erdem. Büyükşehir’in mahkeme sonucunu beklemeden yıktığını kaydetti.

 

                                                                          SÖZÜN ÖZÜ

* Bu villa kaçaktır. Tarım alanı üzerine yapılmıştır. Yapılması da, yapılmasına izin verilmesi de doğru değildir.

* Bu villa için verilen yapı kayıt belgesinin yüz binlerce farklı taşınmaza da verildiği iddiası vardır. Durum böyleyse hepsi yıkılmalıdır.

* Nilüfer Belediyesi yargı kararının ardından yıkım kararı almıştır fakat mahkeme süreci devam ettiğinden uygulamamıştır.

* Mahkeme süreci devam ederken Büyükşehir Belediyesi, Nilüfer Belediyesi’nden önce davranıp villayı yıkmıştır.

* İptal edilen yapı kayıt belgesinin mahkeme tarafından yeniden verilmesi ihtimali vardır. Çünkü bu şekilde belge verilen yüz binin üzerinde vatandaşın olduğu belirtiliyor. Eğer bu belge yeniden verilirse Büyükşehir Belediyesi tazminat ödeyebilir ve yıktığı  villayı bir daha yapmak zorunda kalabilir.

Açıklamalarından dolayı Nilüfer Belediye Başkanı Sn. Turgay Erdem’e teşekkür ederim.

 

Kalın sağlıcakla…

 

 
Etiketler: turgay, erdem, kaçak, villa, nilüfer
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.