KANAL ON6 BİLGİLER
WHATSAPP İHBAR HATTI
Yazı Detayı
22 Ekim 2019 - Salı 23:52 Bu yazı 3345 kez okundu
 
BURSA’NIN YÜZDE 46’SI…
Aykut GÜL
[email protected]
 
 

Kanal ON6 televizyonunda yeni yayın dönemine bomba gibi bir programla giriş yaptık çok şükür.

İsmi “Üçüncü göz”…

Amacımız iki parti arasında geçen her olayı ve olguyu “üçüncü göz” olarak sormak bu programda. Üçüncü göz bir anlamda vatandaşın gözü olacak. Çoğunlukla vatandaşların sorularına yer vererek, sosyal medyadaki tepkileri ve soru işaretlerini cevaplandırma gayreti içerisinde olacağız. Pazartesi günü startı verdik. İlk konuğumuz AK Parti Bursa Milletvekili ve Genel Sekreter Yardımcısı Ahmet Kılıç oldu.

Kılıç’a Bursa siyasetinde yaşanan soru işaretlerinin neredeyse hepsini sordum.

Hemen sıcağı sıcağına önemli başlıkları size aktarmak istiyorum

                                                                                   ***

Program girişinde özellikle yerel seçimler konusunda aklımda birçok cevaplanmamış soru vardı. Bunlardan biri AK Parti’nin Bursa’da alamadığı oylar. Milletvekili Kılıç’a yerel seçimlerde Bursa’nın yüzde 46’sının neden AK Parti’ye oy vermediğini sordum.

Yerel seçimlerde 17 ilçenin 13’ünü aldıklarını belirterek, algı operasyonlarına vurgu yaptı Kılıç. Sosyal medya üzerinden olmayan birçok şeyin oldu gibi gösterilerek halkın AK Parti’den soğutulduğunu ifade etti. Yapılan tüm algı operasyonlarına rağmen seçimi kazandıklarının altını çizdi. Fakat asla zafer sarhoşluğu yaşamadıklarını, hemen AK Parti Bursa Teşkilatı’nın toplandığını ve eksiklerin, gediklerin giderilmesi noktasında çalışma yürüttüklerini belirtti. Anladığım kadarıyla AK Parti Bursa Teşkilatı yerel seçimlerde muhalefetin sürekli dile getirdiği ekonomik sorunların vatandaşı etkilediğini düşünmüyor. Sosyal medyada oluşturulan ve dayanağı olmayan birçok konunun abartılarak vatandaşlara lanse edildiğini düşünüyor. Yaşanan oy kaybı buna bağlanıyor.

                                                                                 ***

AK PARTİ SEÇİMLERDE GENÇLERDEN İSTEDİĞİ DESTEĞİ GÖREBİLDİ Mİ? GENÇLERİN ÇOĞU İKTİDARA MI MUHAFELETE Mİ DAHA YAKIN?

Milletvekili Kılıç AK Parti iktidarında gençlerin önünün epey açıldığını belirtti.

“Özgürlük, internetin yaygınlaştırılması, spor sahalarını ve spor aktivitelerini mahallelere, semtlere kadar indirdik. Eskiden gençlerin Bursa’da havuza girmesi bile çok zordu. Biz bu durumların hepsini giderdik ve gençlerin ayağına pek çok hizmeti getirdik” dedi.

Her ilde ciddi manada genç üyelerinin söz konusu olduğunu kaydeden Kılıç, gençlerden her seçimde istedikleri ve bekledikleri desteği gördüklerini açıkladı ve ekledi;

“Gençlere önem veren tek partiyiz. Parlamentoda 15 genç vekilimiz var. Meclis üyelerimizin çoğu genç. Diğer siyasi partilerde bu durumlar yok.”

                                                                              ***

                   KIZILCAHAMAM KAMPI’NDA ERDOĞAN’A BURSA’YA DAİR NELER AKTARILDI?

Hemen söyleyelim. Hiçbir şey.

Çünkü Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İnegöl Mobilya Fuarı’na katılacağı bilgisini alan Bursa heyeti, İnegöl’de konuların daha rahat konuşulacağı kanaatine varmış ve fuar programı hazırlıkları yapmış. Erdoğan’a fuar programında nelerin sunulacağına dair çalışmalar gerçekleştirmiş. Barış Pınarı Harekatı’nın başlamasıyla birlikte Erdoğan’ın programı iptal olunca görüşmede rafa kalkmış. Fakat “Milletvekili Kılıç, görüşme sağlanmadı diye algı oluşturulmasın dedi. Kılıç, söz konusu Bursa olduğunda tüm bakanlarla ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ile istedikleri zaman görüşebildiklerini belirterek, Erdoğan’ın Bursa konusunda hassasiyet sergilediğini, bunun şehir için büyük bir avantaj olduğunu dile getirdi.

                                                                                   ***

DAVUTOĞLU YA DA BABACAN PARTİ KURARSA BURSA’DAN KAYMA OLUR MU?  GENEL SEÇİMLERDE AK PARTİ OY KAYBEDER Mİ?

Hadi itiraf edin güzel bir soru. Bursalı bir siyasiye sorulmamış bir soru en azından. Üçüncügöz’de sorduk. Milletvekili Kılıç’ın açıklamasını aynen paylaşıyorum…

“Bu parti kurma çalışmalarıyla ilgili uzun zamandır bir gündem var. Bence herhangi bir parti kurulmasının Cumhur İttifakı’na hiç zararı olmayacaktır. Biz parti olarak kendi ideallerimiz ve hedeflerimiz doğrultusunda ilerleyeceğiz. Biz güçlü bir siyasi partiyiz. Kendi gündemimize hakimiz. Onlar partimiz ile olan ilişkilerini zaten bitirdiler. Parti kurmak kendilerinin bileceği bir iştir. Yani farklı bir siyasi parti kurulmasına yönelik bir rahatsızlığımız veya çekincemiz yok. Kurulabilir. Teşkilatımızın içerisinde de bu konu ile ilgili bir rahatsızlık söz konusu değil. Birçok algı yapılıyor. İşte istifalar peş peşe geliyor şeklinde. Böyle bir şey yok. AK Parti’nin içerisini karıştırmak isteyen bir güruh var. Şu ana dek göze değecek bir istifa durumu da yok. Bursa’dan da herhangi bir kaymanın olacağını sanmıyorum. AK Parti’nin temeli sağlamdır.”

                                                                                       ***

BURSA SİYASETİNDE LOBİ EKSİKLİĞİ Mİ VAR?

A Gazete’den üstad Osman Gürçay köşesine taşımıştı. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, yaklaşık 5 Milyar TL’lik maliyeti olan Metro Projesi’nin Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na devredildiğini ifade etti. Büyükakın, bu devir ile projeye harcanacak maliyetin vatandaşların hizmetine sunulacağının altını çizdi. Şimdi bu durumda herkes stadyumu Toki’ye yaptırırken biz onu bile kendimiz yaptık. Bizim yatırımlarımız neden bakanlıklar tarafından yapılmıyor soruları akıllarda geziyor.  “Bursa’nın lobisinde bir eksiklik mi söz konusu. Bizim projelerimiz neden bakanlık tarafından yapılamıyor?” diye sordum Kılıç’a..

“Her hangi bir sorun yok. 50 katrilyona yakın hizmet getirdik Bursa’ya. Biz zaten metro ve altyapı ile alakalı pek çok konularda önümüzdeki süreçte bakanlıklardan fazlasıyla desteğimizi alacağız. Cumhurbaşkanımıza ilettiğimiz destekler bize geliyor zaten şu an. Yani stadyumu belediye yapmış olabilir. Neticede nerden yapılırsa yapılsın o hizmeti biz yaptık mı yaptık. Nerden yapıldığının bir önemi yok” dedi.

                                                                             ***

T2 TRAMVAY HATTI, ALİ OSMAN SÖNMEZ’DE SON DURUM VE HIZLI TREN…

T2 tramvay hattı konusunda hepinizin bildiği gibi müteahhit firma yüzünden bazı sıkıntılar oldu geçmişte. Bu konuda ilerleyen günlerde bir hareketlenme olacağının altını çizdi Kılıç. Kent Meydanı’nın olduğu bölgede trafiğin rahatlatılması için düzenlemeler yapıldığı belirtti.

Ali Osman Sönmez Hastanesi ile ilgili çalışmaların durduğuna dair iddialara da yanıt verdi. Firmaların zaman zaman kısa mesafeli sıkıntılar yaşayabildiğini söyledi. Kılıç “Bazı durumlarda firmalar aksaklıklar yaşayabiliyorlar. Sağlık Bakanlığımıza ve üst düzey bürokratlarımıza biz gerekli konuları ilettik. İnşallah en kısa sürede bu ufak aksaklıklar giderilecektir” dedi.

Hızlı tren ile ilgili yıllardır yaşanan düğümü de sordum Kılıç’a. 2016 yılından beri bir sonuç elde edilemediğini belirttim. “Ekonomik sıkıntılar göz önüne alındığında hızlı trenden ümidimizi kesmeli miyiz?” dedim. Kılıç, kaynak aktarımı konusunda Maliye Bakanı ile önümüzdeki günlerde görüşeceklerini belirtti. “Kaynak aktarıldıktan sonra da 2023 veya 2024’e kadar bu işin bitirilmesini istiyoruz” dedi.

Sayın vekile kıymetli açıklamalarından dolayı çok teşekkür ediyorum.

Kalın sağlıcakla…

 
Etiketler: BURSA’NIN, YÜZDE, 46’SI…,
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.