KANAL ON6 BİLGİLER
WHATSAPP İHBAR HATTI
Yazı Detayı
29 Ekim 2019 - Salı 22:17 Bu yazı 1800 kez okundu
 
AKKUŞ: “SÜRECİ DOĞRU YÖNETMEDİLER”
Aykut GÜL
[email protected]
 
 

Bursa siyasetinde yaşanan çıkmazlar, cevaplanmamış sorular özellikle seçim sonrasında hiç yanıt bulmadı. AK Parti çok az oy farkıyla kazandı, CHP çok az oy farkıyla kaybetti. Sonrasında her iki teşkilatta da bu işin muhasebesi gerçekleştirildi. Çünkü kimse yerel seçimlerde beklediğini umduğunu bulamamıştı.

Önce AK Parti Milletvekili Ahmet Kılıç’ı davet ettim televizyon yayınına. Vatandaş ne istedi ise sordum. Maaşlarından tutun da yedikleri yemeğe, gezdikleri arabaya kadar yanıt aldık. AK Parti Bursa’daki son durumu irdeledik.

Şimdi de sıra muhalefete geldi. Vatandaşın muhalefet ile ilgili merak ettiği ne var ise günler öncesinden hepsini not aldım. Biraz da kendi merak ettiklerimi ekleyerek program akışını oluşturdum. CHP Bursa İl Başkanı Hüseyin Akkuş Kanal ON6’da Üçüncü göz programımıza konuk oldu ve çarpıcı açıklamalar yaptı. İşte detaylar…

***

Yerel seçim sonrasında CHP tabanından ve seçmeninden yükselen eleştiriler vardı. “Seçimlerin kaybedilmesinin sebebi Hüseyin Akkuş’tur” şeklinde. Hatta bu durumla ilgili Millet İttifakı adayı Mustafa Bozbey  sandıkların birçoğunun boş bırakıldığına dair serzenişte bulunmuştu. Programda Sn. Akkuş’a direkt sordum.

BOZBEY SEÇİMİ SİZİN YÜZÜNÜZDEN Mİ KAYBETTİ?

Bunun çok faşizan bir soru olduğunu söyledi Akkuş. Kendisinin bir birey olduğunu belirtti. “Hitlerin 50 milyon kişiyi katlettiğine inanmak gibi bir şey bu. 50 milyon kişiyi Hitler tek başına katletmedi. Her olumsuzluğu Hüseyin Akkuş ve ilçe başkanlarına yıkmanızın bir karşılığı yok. Yüzde 23 olan oyumuzu yüzde 47’ye çıkarmışız. Eğer sağlıklı bir şekilde yönetememiş olsaydık bu sonuç ortaya çıkmazdı. Burada Sayın Bozbey’in 20 yıllık başarısının da karşılığı var. CHP il Başkanlığı’nın da organizasyon hususundaki önderliği var. Bu önderlikler olmamış olsaydı, seçim kazanılabilir miydi?” dedi.

Gördüğüm kadarıyla Akkuş’un Bozbey’e karşı bir kırgınlığı yok. Hatta övdü konuşmasında. Fakat aynı şeyi Mustafa Bozbey için söyleyemeyeceğim. Özellikle Akkuş’un Erzurumlular konuşmasının ardından Bozbey’in yapmış olduğu açıklama her şeyi ortaya koyuyor. Çok beklemeden hemen sordum.

BOZBEY İLE SEÇİM ZAMANI ARANIZDA BİR PROBLEM OLDU MU? ARANIZ NASIL ŞU AN?

Soruyu sormamla birlikte kaçamak cevaplar vermeyi tercih etti Akkuş. “Herkesin herkesle sorunu olabilir. Benim seninle de sorunum var” diyerek şahsıma atıfta bulundu. Bunun nedeni de mikrofon kargaşası sırasında gözaltına alındığı şeklinde bir iddiayı sosyal medyada paylaşmam. Oysa haber kaynaklarım o anda salonda bulunan gazetecilerdi. “Gözaltına alındı” dediler bende “Gözaltına alındığı belirtiliyor” şeklinde duyurdum. Buna alınmış biraz başkan. “Gözaltına alınmadım” dedi. Teyitleşmeden yazmamın doğru olmadığını söyledi. Teyit açısından bir nebze haklı. Fakat bende iddia ediliyor demiştim zaten. Burada da ben haklıyım. Netlik belirtmedim ki. Madem öyle bir durum yok açıklama yaparsınız yanlış bilgi dersiniz. Bu kadar basittir. Bizde yazdığımızı tekzip ederiz…

Her neyse konuyu dağıtmayalım. Bozbey ve Akkuş arasında yaşanan problemi sormuştum en son.

Akkuş; Bunun sıkıntısı bütünsel anlamda algılanmamalı. Bireysel ilişkilerin toplumu etkilemesi doğru değildir. Topluma bir fayda da sağlamaz. Mustafa bey ile benim aramda bir şey olması toplumsal faydaya aykırı. O arkadaşımın da  benim gibi düşündüğüne eminim. Biz CHP olarak toplumun tümünü kucaklayıcı bir anlayışla siyaset yapmak zorundayız ve yapacağız. Siyaseti bireyler arasında çatışmaya indirmenin bir manası yok” dedi.

Bunun üzerine “Seçimin Bozbey ile Akkuş arasından yaşanan kavga sonucu kaybedildiğine dair CHP’li üyelerin eleştirileri vardı” dedim.

Akkuş “Gerçek CHP’liler partisine sosyal medya üzerinden eleştirel bakmaz. Onlar trol hesaplar” dedi.

Yani, Bozbey ile Akkuş arasında seçim sürecinde de, sonrasında da soğuk rüzgarlar esmiş. Sorun olduğunu inkar etmedi çünkü. “Siyaseti bireylere indirgemeyin” dedi. Güzel bir kaçış yolu.

TEPKİ ÇEKEN ERZURUMLULAR OLAYI

Bu konu gerçekten çok karışık. Sayın Başkanın açıklamasından da pek bir yorum çıkaramadım. O yüzden direkt  yayındaki konuşmasını aktarıyorum…

“Bir kere Erzurumlular yüzünden seçimi kaybettik şeklinde bir açıklamam olmadı. Köşe yazarı arkadaşımız ‘Başlık olarak hata yapmışım, sabah farkettim özür dilerim’ dedi. Bunu burdan çok açık bir şekilde söylüyorum. Yazının içeriğinde de böyle olmadığı belli zaten. Biz hiç kimseyi ötekileştirmedik. Ben Bursa’nın göçlerle ilgili süreçte Erzurumluların birinci öncelik olduğunu, en çok Erzurumluların geldiğini ki bunun içerisinde Bitlislisi var, Giresunlusu var, Trabzonlusu var. Bursa her yerden göç alan kozmopolitik bir şehir olduğu için bunun sosyolojik bir araştırmasının yapılması gerektiğini söyledim. Örnek verdiğim konuda Erzurumlular en çok gelenler. Ama en az gelen ile en çok gelen arasında ayrım yapılmadığı için yanlış anlaşıldı. Kimseyi düşmanlaştırmıyorum. Kimse de bu konuda benden nemalanamaz. Benim duruşum belli. Yazan arkadaşımız da eleştirenlerde bence süreci doğru yönetmediler”

Kanal ON6’da Üçüncü göz programımıza  katıldığı için Sn. Hüseyin Akkuş’a teşekkür ederim.

Kalın sağlıcakla…

 
Etiketler: AKKUŞ:, “SÜRECİ, DOĞRU, YÖNETMEDİLER”,
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.