Yaren leyleğin yavrusu tedavisinin ardından ailesine kavuştu

Yaren leyleğin yavrusu tedavisinin ardından ailesine kavuştu

GÜNDEM 11.06.2024 13:17:40 0
Yaren leyleğin yavrusu tedavisinin ardından ailesine kavuştu
Türkiye’nin yanı sıra farklı ülkelerde de 13 yıldır konuşulan Adem amcanın dostu Yaren leyleğin 10 gün önce hastalanan yavrusu tedavi edilerek yuvasına bırakıldı.
Bursa’nın Karacabey ilçesi Eskikarağaç köyünde belgesellere konu olan Yaren leylek ve Adem Yılmaz’ın dostluğu bu yıl da devam ediyor. Yaren leylek ve eşi Nazlı’nın 1,5 ay önce 4 tane yavrusu dünyaya geldi. Yavrulardan 2 tanesi hava şartları ve enfeksiyondan dolayı 1 ay önce telef oldu. Kalan 2 yavrusunun bir tanesi de 10 gün önce enfeksiyon kaptı ve hastalandı. Yaren leyleğin yavrusunun hastalandığı haberini alan Milli Parklar’a bağlı Ovakorusu Celal Acar Yaban Hayvanları Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi’nde tedaviye alındı. Yavruda, sıvı alınımının azlığına bağlı olarak hafif bir enfeksiyon tespit edildi. Buna bağlı olarak mineral ve vitamin kaybı yaşayan yavruya 7 gün boyunca ilaç tedavisi uygulandı. Bu süre içerisinde ilaç tedavisi haricinde de mineral, vitamin, protein ve kalorisi yüksek gıdalarla beslendi. Tedaviye olumlu yanıt veren Yaren leyleğin yavrusu bugün itibariyle de eski yuvasına kavuştu.
Doğa Koruma ve Milli Parklar 2. Bölge Müdürü Hacı Ahmet Çiçek, "30 Mayıs’ta Celal Acar Yaban Hayatı Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi’mize getirilen Yaren leyleğin yavrusu bugün itibariyle eski yuvasına geri koyuldu. Gördüğümüz kadarıyla Yaren leylek eşi ile bunu kabullendi. Bize geldiğinde yavrumuz su, mineral kaybı ve enfeksiyon belirtileri göstermişti. Veterinerimiz tarafından güçlü bir beslenme ve ilaçlarla tedavisi yapıldı. İlk önce kıyma ve mama karışımı ile doğrudan beslenmesine yardımcı olundu. Daha sonra kendisinin önüne koyulan yiyecekleri yiyerek güçlendiği görüldü. Şu an durumu iyi. Biz gözlemlerimizi devam ettireceğiz. Göç zamanı geldiğinde ailesi birlikte uzun bir sürece başlayacaktır" dedi.
Yaren leyleğin devamlı izlenmesinin süreceğini belirten Çiçek, "Halkalama dediğimiz şey yapılarak gittiği göç yolları takip edilecek. Onun nereye gittiğini görme fırsatı bulacağız. İleriki zamanda GPS yoluyla hangi göç yolunu takip ettiğini görmek istiyoruz. Bir sonraki yıl geri dönüşünün izlenmesi için takılan bu halkanın faydası görmüş olacağız" diye konuştu.
Bu halkanın sadece yavruya takılabildiğinin altını çizen Çiçek, "Bu hayvanlar yabandır. İnsan temasının en az derece dokunmasını istiyoruz" ifadelerini kullandı.
Çiçek, yavrunun bir ismi olmadığını ama ilerleyen zamanlarda bir anket ile isim bulunması için çalışma yapılabileceğini de işaret etti.
13 yıldır Yaren leyleği besleyen Adem Yılmaz ise, "İlk zamanlarda 4 yavrusu olunca sevinmiştik. Sonra hava şartları ve enfeksiyon sonucu 2 yavrusunu kaybettik. 3. yavrusu da bir hafta sonra rahatsızlanınca tedavisine başlandı. Bugün yuvasına geri koyuldu. Çok mutlu oldum. Artık anne ve babasına kavuşmuş oldu. Bundan sonra Yaren ve ailesini beslemeye devam edeceğim. 13 yıldır hiç yavru kaybetmemiştik. Bu yıl böyle oldu ama sağlık olsun. Yaren leylek Ağustos sonu gibi göç yoluna başlar diye düşünüyorum" şeklinde konuştu.

Erdoğan'dan yeni operasyon mesajı: Kuzey Irak'ta kilidi kapatıyoruz!

Süleyman Soylu'dan flaş karar: TBMM’ye müracaat edeceğim

Yıldırım Belediyesi ’15 Temmuz’ konulu fotoğraf sergisini açtı

Gayrimenkul sektörü iflasın eşiğinde

Osmangazi Belediyesi'nden Köyümüzde Şenlik Var Etkinliği

Maileyeden çok harcayıp vergi vermeyenlere yakın takip!

Bursa'da artık denizden de ulaşım var!

Hafta sonu çeşnisi

‘Altın Karagöz’ Özbekistan’ın oldu

Vali Demirtaş’tan Askeri Veteriner Okulu’na ziyaret

Değirmen Gençlik'ten Vefa Ziyareti

Yıldırım'da her mahalleye eşit hizmet gidiyor

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı makamını ilçeye taşıdı

Osmangazi’de 4 bin 110 ton atık ekonomiye kazandırıldı

Bursa'da çıkan orman yangını söndürüldü

Bursa'da Somut Olmayan Kültürel Miras Ulusal Fotoğraf Yarışması düzenlenecek

“Bursa’nın kültürel geleceğine birlikte yön vereceğiz”

"Kuyu-8" operasyonlarında yakalanan 45 şüpheli adliyede

Bursa’da soğuk hava deposunda çıkan yangın kontrol altına alındı

Yıldırım'dan Srebrenitsa Soykırımı fotoğraf sergisi

Bursa'da evinin çatısından tabancayla ateş eden kişi gözaltına alındı

Sürücüler dikkat...Bursa’da navigasyonu karıştıran merdivenden uçuyor

94 yaşındaki ninenin dramı...Sosyal medyada paylaşıldı, konuk evine kaldırıldı

Srebrenitsa Soykırımı İnegöl'de anıldı

Başkan Bozbey'den körfeze yeni proje

Erdoğan Srebrenitsa soykırımında vefat edenleri andı

Mudanya Belediyesi nasıl batırıldı?

Srebrenitsa Katliamı’nın 29. Yıl Dönümü

15 Temmuz’da tankın ezdiği araç 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda sergileniyor

Karacabey’de 6 ayda 385 kişi tutuklandı

Yükleniyor