Haber Detayı
14 Ekim 2010 - Perşembe 17:00
 
YAĞIŞLAR DEVAM EDECEK
METEOROLOJİ: YÜZYILDIR BÖYLE YAĞIŞ GÖRÜLMEDİ
GÜNDEM Haberi
YAĞIŞLAR DEVAM EDECEK

Bursa`da bir can alan, İstanbul`da sel uyarısına neden olan ve yurdun bir çok yerinde hayatı felç eden şiddetli yağışlarla ilgili Meteoroloji Genel Müdürü Mehmet Çağlar konuştu. Çağlar, bu tür yağışların yüzyılda bir geleceğini söyledi.

 

Çağlar yaptığı açıklamada, 12 Ekimde yaptıkları meteorolojik değerlendirmede, Marmara ve Kuzey Ege`de başlayacak yağışların İstanbul başta olmak üzere Marmara bölgesi, İç Anadolu`nun kuzeyi ile Bolu, Zonguldak, Düzce, Amasya ve Tokat çevrelerinde kuvvetli olmak üzere zamanla Marmara, Ege, Karadeniz, İç Anadolu bölgelerinde yağışlara neden olacağı tahmininde bulunduklarını hatırlattı.

 

Çağlar, tahminleri doğrultusunda yağışların, Marmara`nın güneydoğusunda şiddetli olmak üzere İç Anadolu`nun kuzeybatısı ile Batı Karadeniz`in iç kesimlerinde kuvvetli olduğunu kaydetti.

Çağlar, diğer bazı bölgelerde son 24 saatte metrekareye düşen yağış miktarı hakkında şu bilgileri verdi:

“Bursa Gemlik`te 101.4, Yenişehir Meydan`da 100.4, Bursa Uludağ`da 84.4, Bursa İznik`te 70.6, Bursa İnegöl`de ise 65.6 kilogram.”

Bugün tüm yurdun yağışlı geçeceğini bildiren Çağlar, yağışların Marmara, İç Anadolu`nun kuzeyi, Orta Karadeniz`in iç kesimleri ve Kayseri, Erzincan, Tunceli çevreleri ile akşam saatlerinden sonra Batı Akdeniz`in iç kesimleri, Kıyı Ege, Batı Karadeniz`in iç kesimleri ile Zonguldak, Bartın, Manisa, Kütahya, Uşak ve Denizli çevrelerinde kuvvetli olmasının beklendiğini belirtti.

Çağlar, kuvvetli yağışların oluşturacağı sel, su baskını, yıldırım, heyelan gibi olumsuz şartlara karşı vatandaşların ve ilgililerin tedbirli olmaları gerektiğini sözlerine ekledi.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: YAĞIŞLAR, DEVAM, EDECEK,
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.