KANAL ON6 BİLGİLER
WHATSAPP İHBAR HATTI
Haber Detayı
25 Haziran 2019 - Salı 16:30 Bu haber 1120 kez okundu
 
Sebzeleri ile ünlü Kozdere'de susuzluktan dolayı göç başladı
Biber, enginar, taze fasulye gibi lezzetli kaliteli ürünler yetiştirerek Türkiye’de ünlenen köyde susuzluk nedeniyle çiftçilik bitmek üzere.
GÜNDEM Haberi
Sebzeleri ile ünlü Kozdere'de susuzluktan dolayı göç başladı

Verimli toprakları ile yetiştirdiği Biber, enginar, taze fasulye gibi sebzeler ile Türkiye’de ünlenen Bursa’nın Yenişehir ilçesine bağlı Kozdere köyünde yaşanan su sıkıntısı nedeniyle Ekimler yüzde 50 azalmış durumda.

 

Susuzluk nedeniyle köyden şehre göçte hızlı bir şekilde devam ediyor.

 

Kozdere köyü Muhtarı Nazım Şen, “Sıkıntılar çok büyük, zengin topraklarımız var. Ürün kalitesi yüksek, fakat yıllar geçtikçe bu ekim kalitesi çok düşmeye başladı. Bunun nedeni sularımızda her geçen yıl azalma olması. Zaten birikimli su ile tarım yapıyoruz. Yıllık 500 dönüm biber ekilecekken 200 dönüme düşüyor. 1000 dönüm fasulye ekilecekken 300 dönüme düşüyor. Her geçen gün ekimler de azalıyor. Köyümüz 160 haneden, ortalama 100 haneye düştü. Şu son 5-10 yılda köyümüz hep göç verdi. Bunun nedeni tarım yapılamaması. Çünkü köy kalabalık olduğu zaman vatandaş karnını doyuramıyor. Ürünü ekiyorsun, su bitiyor, bütün masraf tarlada kalıyor. Vatandaşta zarar ettiği için köyü terk ediyor” diye konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Sebzeleri, ile, ünlü, Kozdere'de, susuzluktan, dolayı, göç, başladı,
Haberin Videosu
WHATSAPP İHBAR HATTI
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.