KANAL ON6 BİLGİLER
WHATSAPP İHBAR HATTI
Haber Detayı
22 Ekim 2019 - Salı 17:32 Bu haber 527 kez okundu
 
Şadırvanlı Han Yeniden Hayat Buldu
Osmangazi Belediyesi, Şadırvanlı Han’da başlattığı rekonstrüksiyon çalışmalarını büyük titizlikle sürdürüyor. Tarihi Kayhan Çarşısı’nda yer alan Şadırvanlı Han’ın ayağa kaldırılmasıyla birlikte, bölge yeniden tarihi bir görüntü kazandı.
BURSA HABER Haberi
Şadırvanlı Han Yeniden Hayat Buldu

Bursa’nın kültürel mirasını özgün kimliğine kavuşturmayı hedefleyen Osmangazi Belediyesi, tarihi dokuyu koruyarak, geleneksel Bursa evlerinin gelecek nesillere aktarılması için özverili bir şekilde çalışıyor. Bugüne kadar binlerce yıllık geçmişi olan Bursa’da, yüzlerce tarihi ve kültürel değerleri gün yüzüne çıkartan Osmangazi Belediyesi, 19’uncu yüzyıl başlarına ait sivil mimarlık örneği yapı olan Şadırvanlı Han’ı da eski ihtişamlı günlerine kavuşturuyor. Yıllardır atıl vaziyette kalan han, geçtiğimiz yıl başlatılan rekonstrüksiyon çalışması ile yeniden hayat buldu. 650 metrekare alan üzerine 2 katlı olarak inşa edilen Şadırvanlı Han'da, çalışmalar büyük ölçüde bitti. Hizmete açıldığında sosyal ve kültürel amaçlı kullanılacak olan tarihi handa, dükkanların yanı sıra sergi ve toplantı salonları da yer alacak.

“BURSA’MIZI TARİHTEKİ HÜVİYETİNE KAVUŞTURUYORUZ”

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Şadırvanlı Han’ın Kayhan Çarşısı’na önemli bir değer katacağını ifade ederek, “2009 yılında göreve geldiğimiz ilk günden itibaren yapmış olduğumuz yatırımlarla Bursa’nın tarihi yönüyle ön plana çıkmasını sağladık. Tarihi bölgelerimizi adeta turizm merkezine dönüştürdük. Yapmış olduğumuz yatırımlar asla boşa gitmiyor. Bursa’mızı tarihteki hüviyetine kavuşturuyoruz. Birçok sivil mimarlık örneği yapıyı ayağa kaldırdık. Bunlardan bir tanesi de Şadırvanlı Han olacak. Bize düşen görev, kentimizin tarihi ve kültürel güzelliklerini ortaya koymaktır. Bunu da başarıyla gerçekleştiriyoruz. Bursa’nın tarihi yönüyle ön plana çıkmasını sağlıyoruz” dedi.

“TARİHİ MİRASA SAHİP ÇIKMADA ÖNCÜ BELEDİYEYİZ”

Bursa’nın tarihi ve kültürel zenginlikleri ile dünyanın en önemli kentlerinden bir tanesi olduğuna vurgu yapan Başkan Dündar, “Bizler bu zenginliklerin kaybolmaması, yeniden ayağa kaldırılıp yaşatılması ve yeni nesillere aktarılması için büyük bir çaba harcıyoruz. Türkiye’de tarihi ve kültürel mirasa sahip çıkma denilince akla ilk Osmangazi Belediyesi gelir. Bu alanda birçok ödüle sahip bir belediyeyiz. Rekonstrüksiyon çalışmalarında büyük yol kat ettiğimiz Şadırvanlı Han, içerisinde yer alan dükkanları, sergi ve toplantı salonları ile sosyal ve kültürel hayata renk katacak, tarihi çarşımızı canlandıracak” dedi.

“BİZİM REKLAM ANLAYIŞIMIZ HİZMETTİR”

Restorasyonu sadece binaları yenilemek olarak görmediklerini ifade eden Dündar, “Biz restore ettiğimiz yapılarla ekonomiye, kültüre, sanata, sosyal hayata katkı sağlayabilecek değer üretiyoruz. Osmangazi Belediyesi olarak Bursa için kalıcı işler, kalıcı eserler yapıyoruz. Kayhan’dan Hisar’a kadar her yerde Osmangazi imzası var. Bizim reklam anlayışımız hizmettir" diye konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Şadırvanlı, Han, Yeniden, Hayat, Buldu,
Haberin Videosu
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Şadırvanlı Han Yeniden Hayat Buldu
Şadırvanlı Han Yeniden Hayat Buldu
Şadırvanlı Han Yeniden Hayat Buldu
Şadırvanlı Han Yeniden Hayat Buldu
WHATSAPP İHBAR HATTI
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.