KANAL ON6 BİLGİLER
WHATSAPP İHBAR HATTI
Haber Detayı
14 Ağustos 2019 - Çarşamba 12:44 Bu haber 790 kez okundu
 
Reformların partisi Ak parti 18 yaşında
Siyaset sahnesine Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde 2001 yılında giren Ak parti, reformlar ve seçim başarılarıyla dolu 17 yılı geride bıraktı. 3 kasım 2002’deki genel seçimlerden bu yana 17 yıldır girdiği tüm seçimlerden birinci parti olarak çıkmayı başaran Ak parti, bu süre içinde sayısız reforma imza attı. 18 yıllık tarihinde 4 başbakan 2 Cumhurbaşkanı çıkaran Ak parti, zorlu süreçleri de milleti arkasına alarak atlatmayı bildi.
SİYASET Haberi
Reformların partisi Ak parti 18 yaşında

Devlet Başkanı ve AK Parti Genel Başkanı Tayyip Erdoğan liderliğindeki “Erdemliler Hareketi” ile 2001 yılında siyaset sahnesinde yerini alan AK Parti, çeşitli engellemelere rağmen reformlar ve seçim başarılarıyla dolu 17 yılı geride bıraktı.

 

Siyaset sahnesine girdiği 17 yılda yapılan tüm seçimlerden birinci parti olarak çıkmayı başaran AK Parti, rakiplerine ilk sınavını kurulduktan 15 sonra verdi.

 

 

3 Kasım 2002’de yapılan seçimde tek başına iktidara yürüyen AK Parti,  "Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak" sloganıyla çıktığı siyaset yolunda, 4 başbakan 2 cumhurbaşkanı çıkardı.

 

 

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde, 12 Aralık 1997’de Siirt’te okuduğu Ziya Gökalp’ın Asker Duası şiiri nedeniyle 1999’da 10 ay hapse mahkum edilen ve bu nedenle siyasi yasaklı olan Erdoğan, liderliğini yaptığı parti, 3 Kasım 2002’de tek başına iktidar olmasına rağmen başbakan olamadı.

 

 

 

59. HÜKÜMETTE BAŞBAŞANLIK KOLTUĞUNA OTURDU

 

Türk Ceza Kanunu’nda yapılan değişiklikle Erdoğan’ın siyasi yasağının kalkmasının ardından, Kurucu Genel Başkan Erdoğan, 8 Mart 2003’te mahkumiyetine neden olan şiiri okuduğu Siirt’te yapılan yenileme seçimlerinde milletvekili seçilerek Meclis’e girdi. Erdoğan, 15 Mart 2003’te 59’uncu Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ni kurarak başbakanlık koltuğuna oturdu.

 

 

 

İKİ CUMHURBAŞKANI 4 BAŞBAKAN

 

Kuruluşunun ardından kesintisiz iktidarına 17 yıldır devam eden AK Parti, bu sürede bünyesinden dört başbakan ve iki cumhurbaşkanı çıkardı. Bu süreçte Abdullah Gül, Recep Tayyip Erdoğan, Ahmet Davutoğlu ve Binali Yıldırım başbakanlık görevlerinde bulundu. Abdullah Gül ise 11. Cumhurbaşkanı oldu.

 

 

DOĞRUDAN HALK İRADESİYLE SEÇİLEN İLK CUMHURBAŞKANI

 

2007 yılında yapılan anayasa değişikliğinin ardından Recep Tayyip Erdoğan, 10 Ağustos 2014’te yapılan seçimde yüzde 52 oy oranıyla Türkiye’nin 12. Cumhurbaşkanı seçildi. Erdoğan böylece, doğrudan halk iradesiyle seçilen ilk cumhurbaşkanı oldu.

 

 

 

DEMOKRASİNİN YILMAZ BEKÇİSİ

 

 

Kurulduktan yaklaşık bir yıl sonra yapılan genel seçimde iktidara yürüyen AK Parti, bu dönemde vesayet odakları, devlet içinde yapılanan terör örgütleri ile bölücü terör örgütlerinin faaliyetleri, kapatma davası ve darbe girişimlerine maruz kaldı. AK Parti’yi iktidardan uzaklaştırmak için atılan adımlardan biri de siyasi tarihe ‘google iddianamesi’ olarak geçen iddianamenin kabul edildiği kapatma davası oldu.

 

 

 

7 Şubat MİT krizi, Gezi olayları, 17-25 Aralık darbe girişimi, 15 Temmuz kanlı darbe girişimi AK Parti’ye yönelik vesayet odaklarının tertiplediği girişimler oldu. Ancak AK Parti, bu süreçleri milletin demokrasiye ve liderine sahip çıkmasıyla aştı.

 

 

 

Demokrasinin yılmaz bekçisi olan AK Parti, hayata geçirdiği reformlar ve yaptığı önemli kalkınma hamleleriyle 2023 vizyonunu ortaya koydu.

 

 

ERDOĞAN’DAN 18. YIL MESAJI

 

Devlet Başkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan, partisinin 18. yılı dolayısıyla yayımladığı mesajında, “Dostlarım dün bitti, geçti gitti. Bugün yeni bir gündür. Aydınlık Türkiye için geleceğimiz için yeniden yollara düşme günüdür. Bu anlayıştan hareketle 18 yıldır olduğu gibi bundan böyle de milletimizle birlikte bu kutlu yürüyüşte 'Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet' ilkeleriyle 2023 hedeflerimize doğru azim, gayret ve kararlılıkla yürümeye devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Reformların, partisi, Ak, parti, 18, yaşında,
Haberin Videosu
WHATSAPP İHBAR HATTI
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.