KANAL ON6 BİLGİLER
WHATSAPP İHBAR HATTI
Haber Detayı
14 Aralık 2019 - Cumartesi 18:04 Bu haber 631 kez okundu
 
Orhangazi’nin tarımsal sulama sorunu ‘Zafer’ ile sonuçlanıyor
1996 yılında ihale edilen “Orhangazi Gölyaka Pompaj Sulaması’’ ile Dutluca ve Sölöz başta olmak üzere 16 mahallenin sulama hatlarındaki sorunlar çözüme kavuşuyor.
BURSA HABER Haberi
Orhangazi’nin tarımsal sulama sorunu ‘Zafer’ ile sonuçlanıyor

AK Parti Bursa Milletvekili Zafer IŞIK, bölgede sıklıkla vatandaşlarla bir araya gelerek yaşanılan sorunların çözüme kavuşabilmesi için adeta seferber oldu.

 

Milletvekili Işık, Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli, Tarım Bakan Yardımcısı Fatih Metin, DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın ve DSİ 1.Bölge Müdürü Hayati Çelenk ile bir araya gelerek bölgede çiftçilerin yaşadığı sorunları masaya yatırdı.

Yaklaşık 48.000 dekar arazinin sulanmasında hayati öneme sahip olan Dutluca ve Sölöz sulama hatlarında yaşanılan sorunların çiftçilere ciddi zarar verdiğini vurgulayan AK Parti Bursa Milletvekili Zafer Işık, bu olumsuzlukların ortadan kalkması için kolları sıvadıklarını dile getirdi.

Sölöz Pompa İstasyonundaki basınç düşmesini engellemek maksadıyla pompa istasyon girişine 2000 metreküplük regülasyon deposu yapılarak vakum etkisinin ortadan kalkacağının, ayrıca Sölöz deposunun hacminin arttırılması için ilave 1000 metreküplük yeni bir depo inşa edileceğinin müjdesini veren milletvekili Işık, bununla birlikte Dutluca hattında, 4 atü ve 2500 rijitlik sınıfında CTP boru olarak döşenen hat üzerinde son iki yılda toplam 47 kez meydana gelen patlamanın üreticilere yaşattığı olumsuzluğun da hatta yer alan 1.000 mm ve 800 mm çapındaki CTP borularının 6 atü ve 5000 rijitlik sınıfına ait CTP ile değiştirilerek kökten giderileceğinin altını çizdi.

AK Parti Bursa Milletvekili Zafer Işık ayrıca 1996 yılında açık kanal olarak ihalesi yapılan hattın büyük bir bölümünün de AK Parti iktidarları döneminde kapalı boru sistemiyle hizmete sunulduğuna, böylece vatandaşların daha tasarruflu su kullanımından yararlandırıldığına dikkat çekti.

 

Açık kanallardaki su kaçaklarının da önüne geçmek maksadıyla 6000 metre uzunluğundaki Akharem Hattı da Boru içine alınacak ve bölgede yapılacak olan çalışmalarla kalıcı çözümler hayata geçmiş olacak.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Orhangazi’nin, tarımsal, sulama, sorunu, ‘Zafer’, ile, sonuçlanıyor,
WHATSAPP İHBAR HATTI
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.