KANAL ON6 BİLGİLER
WHATSAPP İHBAR HATTI
Haber Detayı
21 Temmuz 2019 - Pazar 18:40 Bu haber 287 kez okundu
 
O harekatın yıl dönümü
Kıbrıs'a barış getiren unutulmaz harekatın 45. yıl dönümü kutlandı.
GÜNDEM Haberi
O harekatın yıl dönümü

KIBRIS BARIŞ HAREKÂTI’NIN 45’İNCİ YIL DÖNÜMÜ KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİNİN BAŞKENTİ LEFKOŞA’DA ASKERİ GEÇİT TÖRENİYLE KUTLANDI. İSTİKLAL MARŞI’NIN OKUNMASIYLA BAŞLAYAN TÖREN, KKTC CUMHURBAŞKANI MUSTAFA AKINCI’NIN ASKERİ BİRLİKLERİ DENETLEMESİ VE BAYRAMI KUTLAMASIYLA DEVAM ETTİ. TÖRENE KATILAN CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI FUAT OKTAY DA KKTC CUMHURBAŞKANI MUSTAFA AKINCI’YA, DEVLET BAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN’IN MEKTUBUNU TAKDİM ETTİ.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Başkenti Lefkoşa’da Barış ve Özgürlük Bayramı’nın 45’inci yıl dönümü kutlandı.

Kutlamalar vesilesiyle Dr. Fazıl Küçük Bulvarı’nda tören düzenlendi.

İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan tören, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın askeri birlikleri denetlemesi ve bayramı kutlamasıyla devam etti.

Barış ve özgürlük törenlerinde konuşan KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, 15 Temmuz 2016 tarihinin Türkiye’de sivil yönetime karşı girişilen başarısız bir askeri kalkışma olduğunu söyledi.

15 Temmuz amacına ulaşabilseydi, adanın Yunanistan’a bağlanacağına işaret etti Cumhurbaşkanı Akıncı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay da KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya, Devlet Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mektubunu takdim etti.

Başkan Erdoğan’ın gönderdiği mesajda şu ifadeler yer aldı.

Kıbrıs Türkü'nü barış ve özgürlüğe kavuşturan 20 Temmuz 1974 Barış Harekâtı'nın 45'inci yıldönümünde, Türk Milleti ve şahsım adına Kıbrıs Türk Halkı'nın Barış ve Özgürlük Bayramı'nı en kalbi duygularımla kutlarım. Kıbrıs'ı kendi vatanından ayrı tutmayan kahraman Türk ordusunun, Kıbrıs Türkü'nün canı ve güvenliği sözkonusu olduğunda, 45 yıl önce attığı adımı gerekmesi halinde yine atmakta tereddüt etmeyeceğinden kimse şüphe duymamalıdır.. Kıbrıs meselesinde uluslararası meşruiyet, bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da temel ilkelerimizin başında gelecektir.

Türkiye, Ada'da adil ve kalıcı çözümün sağlanması için, Doğu Akdeniz'de gerginliğin değil, barışın hüküm sürmesi için tüm imkânlarını kullanacaktır.

Kaynak: Editör:
Etiketler: O, harekatın, yıl, dönümü, ,
Haberin Videosu
WHATSAPP İHBAR HATTI
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.