Haber Detayı
17 Haziran 2019 - Pazartesi 17:03
 
Milli Muharip Uçak ilk kez Paris'te görücüye çıktı
Türk Havacılık ve Uzay Sanayi AŞ, Milli Muharip Uçağı’nın birebir modelini ilk kez Paris Havacılık Fuarı'nda sergiledi.
GÜNDEM Haberi
Milli Muharip Uçak ilk kez Paris'te görücüye çıktı

Son teknolojiyle donatılmış helikopterler, savaş uçakları, güdümlü füzeler, insansız hava araçları ve daha birçoğu…

 

Dünyanın en önemli havacılık organizasyonlarından biri olan Uluslararası Paris Airshow kapılarını açtı.

Fransa’nın başkenti Paris’te bu yıl 53’üncüsü düzenlenen fuara 48 ülkeden 2 bin 381 firma katılıyor.

 

Küresel sektördeki yeni nesil teknolojilerin sergilendiği fuarda özellikle Türkiye’ye ait alanlar ziyaretçilerden büyük ilgi gördü.

 

Türkiye'nin ilk yerli savaş uçağı da bu fuarda görücüye çıktı. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyaçlarını karşılamak üzere geliştirdiği milli savaş uçağının birebir modelini ilk kez Paris’te sergiledi.

Milli Savaş uçağının modeli pek çok ülkenin hava kuvvetleri yetkilileri tarafından büyük ilgi gördü.

 

TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, "Milli Muharip Uçağı'nı ilk kez Paris’te tanıttık. Bu Avrupa'nın en iyi savaş uçağı olacak." dedi. Uçağın ilk uçuşunun 2025'te gerçekleşeceğini ifade eden Kotil, bu uçağın beşinci nesil ve F35 ayarında bir uçak olduğunu belirtti. 

 

Yaklaşık 5 ayda hazırlanan milli savaş uçağının modelinde motor yerleşimi, dahili silah yuvalarının yerleri, kokpit konsepti ana hatlarıyla görülebiliyor.

12 metre kanat açıklığı ve 19 metre uzunluğa sahip Türkiye’nin ilk yerli savaş uçağında tamamen yerli mühimmat kullanılacak.

 

F-16’LARIN YERİNİ ALACAK

 

ASELSAN ve TÜBİKAT’ın da yerli paydaşı olduğu proje ile Türkiye, Türkiye; ABD, Rusya ve Çin'den sonra 5. nesil muharip savaş uçağı üretebilecek altyapı ve teknolojiye sahip 4. ülke oldu.

Milli Muharip Savaş Uçağı, 2030'lu yıllardan itibaren kademeli olarak devreden çıkarılması öngörülen F-16 savaş uçaklarının yerini alacak.

 

İlk etapta 6 geliştirme aracı hazırlanacak ve seri üretime geçilecek. Seri üretime kadar 400 adetlik uçak siparişine ulaşılması öngörülüyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Milli, Muharip, Uçak, ilk, kez, Paris'te, görücüye, çıktı, ,
Haberin Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.