KANAL ON6 BİLGİLER
WHATSAPP İHBAR HATTI
Haber Detayı
29 Nisan 2013 - Pazartesi 12:49 Bu haber 315 kez okundu
 
KÖYLÜLERİN `HES` TEPKİSİ
``SU HAYATTIR, SUYUMUZA DOKUNMAYIN``
GÜNDEM Haberi
KÖYLÜLERİN `HES` TEPKİSİ

Karaburun Deresi üzerinde Tüfekçikonak köyünde yapılması planlanan Hidro Elektrik Santraline (HES) karşı çıkan köylüler, eylem yaptı.
Mezit, Osmaniye, Eskikaracakaya, Rüştiye, Yeniköy, İhsaniye, Kınık ve Özlüce Köyleri ile Kurşunlu Beldesinden gelen köylüler Sulhiye köyünde bir araya gelerek, "Deremizin suyunun bir damlasına bile dokundurtmayacağız. Suyumuz, canımızdır" dediler.
Kadın, çocuk ve erkekler ellerinde, ‘Su Candır, Su Hayattır, Suyumuza Dokunmayın”, şeklinde sloganların bulunduğu döviz ve pankartlarla Karaburun deresi kenarına kadar yürüdüler. İnegöl Jandarma Komutanlığı ekipleri de, herhangi bir olumsuzluğa karşı çevrede geniş güvenlik önlemleri aldılar.
Suyunun HES’de toplanması planlanan Karaburun deresinin kenarında 9 köy ve 1 belde halkı adına basın açıklaması yapan Sulhiye Köyü Muhtarı Kerem Ay, insanı, doğayı susuz bırakmanın ölüme terk etmekten farklı olmadığını belirtti
Doğayı ve Çevreyi Koruma Derneği (DOĞADER) Genel Sekreteri Caner Gökbayrak ise, "Proje 2010 yılında başlatılmış, ancak köylülerin bu projeden haberi yok. Karaburun deresinin suyu, 2 kilometre uzaklıkta yapımına başlanan HES projesine taşınacak.diye konuştu.
Ellerindeki pet şişe suyuyla tepki gösteren köylüler ise, "Bu suyla yemek yapılır mı? Çeşmeden sularımız akmıyor. diyerek, tepkilerini dile getirdiler.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: KÖYLÜLERİN, `HES`, TEPKİSİ,
WHATSAPP İHBAR HATTI
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.