KANAL ON6 BİLGİLER
WHATSAPP İHBAR HATTI
Haber Detayı
25 Nisan 2020 - Cumartesi 21:23 Bu haber 2470 kez okundu
 
İnegöllü Metalax kendi elektriğini üretiyor
Tüketimle beraber maliyetlerin artması şirketleri kendi enerjilerini üretmeye yöneltiyor. İnegöl'de mobilya metal aksamları üzerine hizmet veren Metalax firması, taktırdığı panellerle kendi elektriğini üreterek ülke ekonomisine değer katmaya devam ediyor.
BURSA HABER Haberi
İnegöllü Metalax kendi elektriğini üretiyor

Enerji tüketiminin günden güne artışı, küresel ısınma ve iklim değişiklikleri düşünüldüğünde,  tek çözümün yenilenebilir enerji kaynakları olduğu bir gerçek. Coğrafi konumu itibarıyla Türkiye’de güneş enerjisinden faydalanma imkanı oldukça yüksek. Bu durum özellikle yoğun enerji tüketen şirketleri güneş enerjisi teknolojilerine yöneltiyor. Bu şirketlerden biri de İnegöl’de 15 yıldır mobilya metal aksamları üzerine faaliyet gösteren ve üretiminin büyük bir bölümünü ihracata yönelik gerçekleştiren Metalax firması.

METALAX BİR İLKİ DAHA GERÇEKLEŞTİRDİ

İnegöl’de bir ilki gerçekleştiren Metalax firmasının Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Yiğit, uzun süredir yenilenebilir enerji kaynakları üzerinde yoğunlaştıklarını söyledi. Geçtiğimiz yıl İstanbul’da gerçekleştirilen bir konferansta enerji şirketlerinin toplantılarına katıldıklarını aktaran Yiğit, “Metalax olarak uzun zamandır yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanma noktasında çalışma yürütüyorduk. İstanbul’da katıldığımız konferansın ardından firmamızın çatısına güneş enerji sistemi kurarak kendi enerjimizi üretmenin hem ülke ekonomisi hem de kendimiz açısından faydalı olacağına karar verdik” dedi. 

SİSTEM KENDİNİ 4-5  YILDA AMORTİ EDECEK

Metalax olarak yoğun bir enerji tüketimine sahip olduklarını ifade eden Serdar Yiğit, “2019 yılında çıkan bir yasa, şirketlere kendi kullandıkları enerjiyi gerekli başvuruyu yapmaları halinde, bina çatılarına güneş enerji sistemi kurarak üretme izni veriyor. Bizde yasa daha dahilinde binamızın çatısına güneş enerji sistemi kurduk. Kurduğumuz bu sistem 250 kWh enerji üreterek, enerji ihtiyacımızı karşılayacak güçte. Yaklaşık 1 milyon 200 bin liraya mal olan bu sistem kendini 4-5 yılda kendini edecek” diye konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: İnegöllü, Metalax, kendi, elektriğini, üretiyor,
WHATSAPP İHBAR HATTI
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.