KANAL ON6 BİLGİLER
WHATSAPP İHBAR HATTI
Haber Detayı
18 Kasım 2019 - Pazartesi 17:41 Bu haber 538 kez okundu
 
Hidamet Asa, “Marmarabirlik’in siyasi malzeme olmasına müsaade etmeyiz”
Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, son zamanlarda kamuoyunu yanıltıcı şeklinde yapılan açıklamalara cevap verdi. Asa, “Yüz binlerce zeytin üreticisini temsil etmekte olan Marmarabirlik adının siyasi malzeme olarak kullanılmasına müsaade etmeyiz” dedi.
BURSA HABER Haberi
Hidamet Asa, “Marmarabirlik’in siyasi malzeme olmasına müsaade etmeyiz”

Başkan Asa’nın yaptığı yazılı açıklama şöyle;

 

Son günlerde çeşitli siyasiler tarafından  kuruma zarar verecek açıklamaların yapıldığını görmekteyiz. Marmarabirlik ne kadar büyük bir kurum ki üzerinden siyaset yapılmaya çalışılıyor. Marmarabirlik’in adını kullanarak siyaset yapan ve kamuoyunda  gündeme gelmeye çalışanlar, üreticilerimizi derinden  üzmektedir.

 

1954 yılından bugüne üreticilerimiz, yetiştirdiği ürünlerin bir kısmını Marmarabirlik’e, bir kısmını tüccara, bir kısmını da kendi havuzlarında depolamak koşulu ile değerlendirmektedir. Aslında bu yılda yapılan aynısıdır. Marmarabirlik’in yaptığı alımlarda, ödemelerde, desteklemelerde  ve diğer icraatlarda hiçbir sıkıntı  yaşanmadığı ortadadır.

 

Aslında sıkıntının, Marmarabirlik dışındaki alıcılardan kaynaklanmış olduğu bilinmesine rağmen siyaset yapıldığını ve hedef saptırıldığını görmekteyiz.Eğer üreticiyi düşünüyorsanız,  Marmarabirlik dışındaki diğer alıcıların yarattığı sorunları dile getirin.

 

Marmarabirlik fiyatlarının 2 TL altında fiyatla ürün alınmasının sorumluluğunun Marmarabirlik’e yüklenmesi doğru değildir. Piyasa koşullarında Marmarabirlik fiyatları üzerinde bir alım yapılıyorsa bunu da söyleyin bilelim.

 

Buradan 30 bin ortağımız adına seslenmek istiyorum. Marmarabirlik’in dışında herkesi dinliyor, bir şeyler soruyor ve açıklamalar yapıyorsunuz. Konunun muhatabı olan Marmarabirlik’e hiçbir şey sormuyorsunuz. Dedikodular ve kulaktan duyma bilgiler ile kurum sorgulanmaz. Gelin bize sorun sizleri doğru bilgilendirelim, işin doğrusunu bizden öğrenin.

 

Ürün alımlarının başladığı günden bugüne ülke genelindeki  zeytin üreticisinin sorunlarını dile getirmeye çalışırken Marmarabirlik’in adını kullanarak  hükümetimizin sorgulanmasını da doğru bulmuyoruz.  Bu  sorgulamayı yapanlar   Marmarabirlik’i hala bir devlet kuruluşu olarak görmekteler. Marmarabirlik özerk bir kurumdur, kamu iktisadi teşebbüsü değildir. Bazı siyasilerin Marmarabirlik faaliyet alanını bile bilmeden  Ege’deki zeytin üreticilerin sorunlarını da Marmarabirlik’e mal etmeye çalıştıklarını görmekteyiz. Siyaset yapmak bu kadar kolay olmamalıdır. Göreve geldiğimiz günden bugüne şeffaf  bir yönetim anlayışıyla  çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. 30 Bin ortak ve yüz binlerce zeytin üreticisini   temsil eden  Marmarabirlik üzerinden siyaset yapılmasına asla müsaade etmeyiz.

 

Marmarabirlik üzerinden siyaset yapanlar, ‘Marmarabirlik alım miktarını dibe çekti. Zeytin dalında toplanamıyor’ diyenler, aslında bazı gerçeklerden haberdar değiller. Marmabirlik  son 2 yılda 102 bin ton  ürün alırken, 2019/2020 ürün alım kampanyasında ise  42 bin 500 ton ürün alım planı yapmıştır."

Kaynak: Editör:
Etiketler: Hidamet, Asa,, “Marmarabirlik’in, siyasi, malzeme, olmasına, müsaade, etmeyiz”,
WHATSAPP İHBAR HATTI
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.