KANAL ON6 BİLGİLER
WHATSAPP İHBAR HATTI
Haber Detayı
11 Kasım 2019 - Pazartesi 18:59 Bu haber 483 kez okundu
 
HAC ÖN KAYITLARI BAŞLADI
ÖNÜMÜZDEKİ HAC SEZONUNDA KUTSAL TOPRAKLARA GİTMEK İSTEYENLER İÇİN İLK MÜRACAATLAR BAŞLADI. İLK HAC KAFİLESİNİN 22 HAZİRAN, SON HAC KAFİLESİNİN İSE 25 TEMMUZ’DA KUTSAL TOPRAKLARA GİTMESİ PLANLANIYOR.
- Haberi
HAC ÖN KAYITLARI BAŞLADI

Önümüzdeki hac sezonunda kutsal topraklara gitmek isteyenler için ilk müracaatlar başladı.

Diyanet İşleri Başkanlığının internet sitesinde yer alan bilgiye göre, ilk defa kayıt yaptıracaklar, 13 Aralık tarihine kadar ilgili bankalara 25 lira ön kayıt ücreti yatıracak.

Daha sonra da diyanet işleri başkanlığının ilgili internet adresinde yayımlanacak linkten e-devlet kimlik doğrulama sistemi yoluyla ön kayıt yapabilecek.

Vatandaşlar daha sonra elektronik ortamda veya müftülüklere başvurup "Oda Tercihli Konaklama" ve "Otel Konaklama" türlerinden birini tercih ederek kayıt olacak. Hacı adayları, kuraya birlikte katılmak istedikleri kişileri de kayıtlarda belirtebilecek.

Önceki yıllarda kaydı olup kesin kayıt hakkı elde edemeyen hacı adaylarının kayıt yenileme işlemleri ise otomatik yapılacak. Adaylar müracaatlarını tamamladıktan sonra kayıt durumlarını ve kura sonuçlarını diyanetin internet sitesinden sorgulayabilecek.

Bu arada hac kurası, 9 Ocak 2020’de çekilecek. Hac kesin kayıtları da 13-24 Ocak’ta her ilde yapılacak.

İlk hac kafilesinin 22 Haziran, son hac kafilesinin ise 25 Temmuz’da kutsal topraklara gitmesi planlanıyor.

Miladi takvime göre 2020’de arefe 30 Temmuz Perşembe gününe, Bayram ise 31 Temmuz ile 3 Ağustos tarihleri arasına denk geliyor.

Hacı adayları kutsal topraklardaki görevlerini tamamladıktan sonra 6 Ağustos ile 2 Eylül arasında Türkiye’ye dönecek.

Kaynak: Editör:
Etiketler: HAC, ÖN, KAYITLARI, BAŞLADI,
Haberin Videosu
WHATSAPP İHBAR HATTI
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.