KANAL ON6 BİLGİLER
WHATSAPP İHBAR HATTI
Haber Detayı
26 Temmuz 2019 - Cuma 17:34 Bu haber 450 kez okundu
 
Gürsu armudunun hasadı başladı
İhracatıyla Türkiye’ye 70 milyon liranın üzerinde katma değer sağlayan Bursa’nın ünlü Santa Maria Armutu'nun hasadına başlandı.
EKONOMİ Haberi
Gürsu armudunun hasadı başladı

TÜRKİYE’DE ÜRETİLEN ARMUDUN YÜZDE 60’ININ KARŞILANDIĞI GÜRSUOVASI'NDAKİ ARMUT BAHÇELERİNDE ÇALIŞANLARI ZİYARET EDEN GÜRSU BELEDİYE BAŞKANI MUSTAFA IŞIK DA ELİNE ALDIĞI KOVA İLE İLK HASAT ŞENLİĞİNE DESTEK OLDU. REKOLTENİN VE FİYATLARIN İSTENEN SEVİYEDE OLMASI İSE ÜRETİCİNİN YÜZÜNÜ GÜLDÜRDÜ. 

 

İhracatıyla Türkiye’ye 70 milyon liranın üzerinde katma değer sağlayan Bursa’nın ünlü Santa Maria Armutu'nun hasadına başlandı.


TÜRKİYE’YE SAĞLADIĞI KATMA DEĞER İLE BURSA'DA ALTIN DEĞERİNDE

olan Gürsu armudunun hasadına başlandı. Yaşanan olumsuz hava şartlarına rağmen hiç fire görmeyen armut, fiyatıyla da rekoltesiyle de üreticileri sevindirdi. 100 bin ton armudun yaklaşık yüzde 60’ı Avrupa, Rusya ve Orta Doğu ülkelerine ihraç edilirken, ürün dalında 2 liradan alıcı buluyor. 

 

Bu yılın ilk hasadını yapan Gürsu ilçesindeki üreticiler, Santa Maria Armutu'nun kendilerini sevindirdiğini söyledi. Armut hasadında çalışan işçileri ziyaret eden Gürsu Belediye Başkanı Mustafa Işık ise, eline aldığı kovayla armut topladı. Armutları tek tek toplayan Başkan Işık, “Santa Maria cinsinin bu yılki hasadına başladık. Bir yıl boyunca sevgiyle özenle yetiştirilen armudun üreticisine kazanç sağlamasını umuyorum. Hem yurt dışında hem de yurt içinde iyi bir piyasaya sahibiz. Köylümüzün ve çiftçimizin daha iyi şartlarda para kazanması için bizlerde buradayız. 25 bin dönümlük bir alanda armut üretimimiz var. Türkiye genelinde Santa Maria armudunun yüzde 60’ını Gürsu ovamızda yetiştiriyoruz. Deveci ve diğer armutlarla birlikte ise yüzde 30’unu yetiştiriyoruz. Gürsu ovası Santa Maria armudunun merkezi diyebiliriz. Bu sene hasadına başladığımız armudun kalitesinin geçtiğimiz senelere göre daha iyi olduğunu görüyoruz” dedi. 


Hasadı gerçekleştiren vatandaşlarla da yakından ilgilenen Başkan Işık, “Geçen sene hasadını yaptığımız armudun yüzde 60’ını ihraç etmiştik. Bu sene ise bu rakamı yüzde 80’lere çıkarmayı hedefliyoruz. Geçtiğimiz sene 70 milyon lira üzerinde bir katma değer sağladığımız armuttan bu sene 80-85 milyon liralık bir katma değer hedefliyoruz” diye konuştu. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Gürsu, armudunun, hasadı, başladı,
Haberin Videosu
WHATSAPP İHBAR HATTI
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.