KANAL ON6 BİLGİLER
WHATSAPP İHBAR HATTI
Haber Detayı
24 Ağustos 2019 - Cumartesi 17:03 Bu haber 485 kez okundu
 
DÜNYA GENÇLİĞİ MİRASINA SAHİP ÇIKIYOR
YILDIRIM BELEDİYESİ, BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ UNESCO BURSA ALAN BAŞKANLIĞI VE GENÇLİK MERKEZLERİ SERVİSİ PAYDAŞLIĞINDA TÜRK VE 6 FARKLI ÜLKEDEN GELEN GENÇLER, UNESCO DÜNYA MİRASI LİSTESİ’NE YER ALAN CUMALIKIZIK’TA ‘ULUSLARARASI GÖNÜLLÜ ÇALIŞMA ETKİNLİĞİ’ KAPSAMINDA ÇEVRE TEMİZLİĞİ GERÇEKLEŞTİRDİ.
ÇEVRE Haberi
DÜNYA GENÇLİĞİ MİRASINA SAHİP ÇIKIYOR

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Cumalıkızık’a, dünyanın farklı ülkelerinden gelen gönüllü gençler sahip çıkıyor.

Yıldırım Belediyesi, Bursa Büyükşehir Belediyesi UNESCO Bursa Alan Başkanlığı ve Gençlik Merkezleri Servisi paydaşlığında Türkiye’nin yanı sıra İtalya, İspanya, Almanya, Japonya, Meksika ve Madagaskar ülkeden 13 gönüllü genç, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne yer alan Cumalıkızık’ta ‘Uluslararası Gönüllü Çalışma Etkinliği’ kapsamında çevre temizliği gerçekleştirdi. Çevre temizliği konusunda farkındalık oluşturmak, Cumalıkızık bölgesinin tanıtımına katkı sunmak ve farklı kültürlerin kaynaşmasını sağlamak amacıyla Gençlik Servisleri Merkezi tarafından gerçekleştirilen gönüllü çalışma programı kapsamında farklı ülkelerden gençler Yıldırım’da buluştu. Cumalıkızık bölgesinde yer alan piknik alanında gerçekleştirilen temizlikte, çevreye zarar veren insan kaynaklı atıkları toplayan gençler, tarihi 700 yıl öncesine dayanan Cumalıkızık mirasına sahip çıktı. UNESCO Bursa Alan Başkanı Prof. Dr. Neslihan Dostoğlu da, çevre temizliği yapılan alanı ziyaret ederek genç gönüllülere eşlik etti.

GENÇLERE KÜLTÜR VE TARİH BİLİNCİ AŞILANIYOR

Bursa’da gönüllülerle beraber 10 gün sürecek etkinlikler çerçevesinde ilk olarak UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki alanları konuklara tanıttıklarını, ardından Cumalıkızık’taki piknik alanında çevre temizliği etkinliği gerçekleştirdiklerini belirten UNESCO Bursa Alan Başkanı Prof. Dr. Neslihan Dostoğlu, “Yıldırım Belediyesi ve Bursa Büyükşehir Belediyesi Bursa Alan Başkanlığı olarak Gençlik Merkezleri Servisi ile iş birliğinde gerçekleştirilen etkinliğimiz, Yıldırım’ın ve Bursa’nın tanıtımı açısından da önem arz ediyor. Bursa’da bulunan ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan alanların 3’ü Yıldırım’da bulunuyor. Bu anlamda Yıldırım Belediyesi ile aktif olarak çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Bu alanlardaki sorunları çözme, olumlu yanları ön plana çıkarma ve olumsuzlukları giderme konusunda iş birliği yapıyoruz. Bu mirası gelecek nesillere başarılı bir şekilde taşıyabilmek için gençlerimize de bu kültür ve tarih bilincini verebilmek için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz” dedi. Bursa’nın tarihi ve UNESCO süreci ile ilgili bilgilendirme yaparak genç gönüllü öğrencilerin sorularını da yanıtlayan Dostoğlu, bu anlamlı projede yer aldıkları için gönüllülere ve paydaş kurumlara teşekkürlerini iletti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: DÜNYA, GENÇLİĞİ, MİRASINA, SAHİP, ÇIKIYOR,
Haberin Videosu
WHATSAPP İHBAR HATTI
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.