KANAL ON6 BİLGİLER
WHATSAPP İHBAR HATTI
Haber Detayı
22 Eylül 2010 - Çarşamba 18:13 Bu haber 197 kez okundu
 
ÇOCUĞUNUZU SERVİSE YAZDIRIRKEN DİKKAT!
YILLIK FİYAT TARİFESİNİ GÖRMEDEN SERVİS PARASI ÖDEMEYİN
GÜNDEM Haberi
ÇOCUĞUNUZU SERVİSE YAZDIRIRKEN DİKKAT!

Öğrenci servisleri için yıllık fiyatlar, ev ile okul arasındaki uzaklığa bağlı olarak değişiklik gösteriyor.
Her eğitim-öğretim yılı öncesi belirlenen fiyatlar, o kentlerin konuyla ilgili esnaf odalarınca da ilan ediliyor.
Yüksek fiyatla öğrenci taşımacılığı yapanların, sözleşmeleri ve güzergah kullanım belgeleri iptal ediliyor.

TÜKETİCİLER BİRLİĞİ UYARIYOR

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Nazım Kaya, ailelerin servis ücretlerini kontrol etmelerini isteyerek, velileri yıllık tarifenin üzerinde para ödememeleri konusunda uyardı.
Büyükşehirler başta olmak üzere ülkenin birçok yerinde ailelerden yıllık tarifenin çok üzerinde paralar alındığını vurgulayan Kaya, şöyle konuştu:
`Örneğin bir şehirde 0-5 kilometre arası mesafeler için 873 lira ödenmesi gerekirken, bin 100-bin 200 lira talep edilebiliyor. Bu konuda bir araştırma yaptığımızda bizi şaşkına çeviren bir uygulamayla karşılaştık. Birçok aileden yıllık fiyat tarifesinin üzerinde paralar alınıyor. Servis ücretinin dışındaki para, okula bağış olarak aktarılıyor. Bu da okul aile birlikleri kanalıyla yapılıyor. Velinin haberi olmadan kendisinden zorunlu olarak bağış alınıyor.`

`ÇOCUK OKULA YÜRÜYEREK Mİ GİTSİN?`

Ailelerin çocukları için güven sağlama çabalarının paraya dönüştürüldüğünü iddia eden Kaya, şunları kaydetti:
`Veli bağış yapmak istemiyorsa, çocuk okula yürüyerek mi gitsin? Böyle bir uygulama olur mu? Son yıllarda okul yöneticilerinin velilerden bağış alamaması üzerine okul aile birlikleri, tahsilat masası gibi kullanılmaya başlandı. Aile birlikleri, velilerden para toplamaya çalışıyor. Birliklerin görevi, zenginiyle, yoksuluyla çocukların ve ailelerin sıkıntı ve dertlerini paylaşmak, öğrencilere iyi ortam hazırlamaktır. Bazı okul yöneticilerinin topladıkları bağışlarla yaptıkları harcamalar yüzünden tayinlerinin çıkarıldığını biliyoruz. Okulun ihtiyaçlarını karşılamak devletin asli görevidir. Bağış toplanması için böyle garip yöntemlere başvurulmamalıdır.`
Bu arada, İstanbul dışındaki 3 büyük kentte servis taşıma ücretlerine yüzde 3 ila 10 arasında zam yapıldı.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: ÇOCUĞUNUZU, SERVİSE, YAZDIRIRKEN, DİKKAT!,
WHATSAPP İHBAR HATTI
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.