Haber Detayı
17 Eylül 2019 - Salı 10:48 Bu haber 175 kez okundu
 
BURSA ESKİ VALİSİ ŞAHABETTİN HARPUT'UN YARGILANMASINA BAŞLANDI
BURSA ESKİ VALİSİ ŞAHABETTİN HARPUT İLE BAZI İŞ ADAMLARININ DA BULUNDUĞU 48 FETÖ SANIĞIN İSTİNAF MAHKEMESİNDEKİ YARGILAMALARI BAŞLADI. 5 GÜN SÜRECEK DAVALARDA BAZI TUTUKSUZ SANIKLAR, ALDIKLARI CEZALARA İTİRAZ ETTİ, BERAATLERİNİ TALEP ETTİ.
- Haberi
BURSA ESKİ VALİSİ ŞAHABETTİN HARPUT'UN YARGILANMASINA BAŞLANDI

FETÖ zanlısı eski vali ve beraberindeki iş adamları yeniden hakim karşısına çıkarıldı.

Bursa Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi tarafından konferans salonunda görülen duruşmaya, tutuklu 3 sanık ile bazıları kelepçeyle ev hapsinde bulunan tutuksuz sanıklar Şahabettin Harput ve beraberindekilerle ceza verilmesine yer olmadığına karar verilen 3 sanık katıldı.

Mahkemeye, ilk derece mahkemesindeki karar duruşmasında hakkında tutuklama kararı verilen 3 kişi katılmadı.

Kimlik tespitlerinin ardından taraf avukatlarının usule ilişkin taleplerini dinleyen heyet, cumhurbaşkanlığı avukatlarının duruşmaya müşteki sıfatıyla katılmalarına onay verdi.

Ardından sanıkların istinafa ilişkin Cumhuriyet Başsavcılığının itirazları yönünden ve kendi lehlerine savunmalarını yapmaları istendi.5 gün sürecek davanın ilk gününde dinlenen tutuklu ve bazı tutuksuz sanıklar, aldıkları cezalara itiraz etti, beraatlerini talep etti.

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) üye oldukları gerekçesiyle yargılandıkları davanın kararının bozulmasının ardından aralarında eski Bursa Valisi Şahabettin Harput ile bazı iş adamlarının da bulunduğu 48 sanığın istinaf mahkemesindeki yargılamaları başladı.   

Bursa Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi tarafından konferans salonunda görülen duruşmaya, tutuklu sanıklar Ahmet G., Ahmet K. ve Davut B. ile bazıları kelepçeyle ev hapsinde bulunan tutuksuz sanıklar Şahabettin Harput, Sami Ş., Ahmet Nuri E., Ali F.E., Ali S.D., Ali K.T., Ayhan K., Hamit T., Mecit Ö., Muzaffer K., Mehmet Z., Mustafa Celal E., Osman Ü., Ömer K., Recep G., Recep İ., Refik Ö., Sait U., Celal S., Ramazan Y., Eyüp K., Turan B., Cengiz R., Selahattin Ç., Selamettin Ö., Ferudun K., Mahmut K., Bülent Ö., Veli V., Yunus D. ve Dinçer T. ile Salih U. ile haklarında beraat kararı verilen Y.K, M.K, O.B, Ö.B, S.E, S.U, E.Ö, H.A, R.Ö.Ö. ve S.D. ile ceza verilmesine yer olmadığına karar verilen sanıklar S.Ö, E.A ve H.G. katıldı. Mahkemeye, ilk derece mahkemesindeki karar duruşmasında hakkında tutuklama kararı verilen Celal S. ve Şakir U. ile Bünyamin I. katılmadı. 

Kimlik tespitlerinin ardından taraf avukatlarının usule ilişkin taleplerini dinleyen heyet, cumhurbaşkanlığı avukatlarının duruşmaya müşteki sıfatıyla katılmalarına onay verdi. 
Ardından sanıkların istinafa ilişkin Cumhuriyet Başsavcılığının itirazları yönünden ve kendi lehlerine savunmalarını yapmaları istendi. 5 gün sürecek davanın ilk gününde dinlenen tutuklu ve bazı tutuksuz sanıklar, aldıkları cezalara itiraz etti, beraatlerini talep etti. 
Heyet duruşmayı diğer sanıkların da dinlenmesi için yarına erteledi. 

Kaynak: Editör: Recep Can KAŞLIOĞLU
Etiketler: BURSA, ESKİ, VALİSİ, ŞAHABETTİN, HARPUT'UN, YARGILANMASINA, BAŞLANDI,
Haberin Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.