KANAL ON6 BİLGİLER
WHATSAPP İHBAR HATTI
Haber Detayı
06 Mayıs 2020 - Çarşamba 23:50 Bu haber 3954 kez okundu
 
Bilim Kurulu üyesi açıkladı: Vaka sayısında iki günlük artışın nedeni ne?
Sağlık Bakanlığı tarafından koronavirüs ile mücadele için oluşturulan Bilim Kurulu'nun üyesi ve Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Tevfik Özlü, Türkiye'de koronavirüs vaka sayısının son iki günde gösterdiği artışı değerlendirdi. Özlü, ''Sokağa çıkış kısıtlamasının ardından Pazartesi ve Salı günleri görülen kalabalık neden oldu.'' ifadelerini kullandı.
GÜNDEM Haberi
Bilim Kurulu üyesi açıkladı: Vaka sayısında iki günlük artışın nedeni ne?

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi ve Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Tevfik Özlü, koronavirüs vaka sayısındaki iki günlük artışın nedeniyle ilgili Twitter hesabından açıklamalarda bulundu. 4 Mayıs tarihinde 1614, dün 1832 ve bugün ise 2253 yeni vaka tespit edildiğini belirten Özlü, "İki günlük artışın nedeni 4 günlük sokağa çıkış kısıtlamasının ardından pazartesi ve salı günleri sokaklarda, pazarlarda, marketlerde gözlediğimiz kalabalıklaşma" dedi.

"VİRÜS AFFETMİYOR PUSUYA YATMIŞ BEKLİYOR"
 
Virüsün en küçük tedbirsizlikte baş kaldırdığını belirten Prof. Dr. Tevfik Özlü, "Virüs affetmiyor. Pusuya yatmış bekliyor. Çok dikkatli olmalıyız, Zorunlu olmadıkça evden çıkmamalıyız, temastan kaçınmalıyız, sosyal mesafeyi korumalıyız, maskeyi usulüne uygun olarak kullanmalıyız, yüzey temizliğine, el hijyenine ve kapalı ortamların havalandırılmasına dikkat etmeliyiz" ifadelerini kullandı

"BU İŞ BİTTİ DEMEK BÜYÜK HATA OLUR"
 
"Gevşemek, "bu iş bitti" zannedip, eski rutinimize dönmeye çalışmak çok büyük hata olur" diyen Özlü, paylaşımının devamında şu ifadeleri kullandı:
 
"Virüsle birlikte yaşamayı öğrenmeliyiz. Kontrollü sosyal hayata alışmalıyız. İhtiyaçlarımızı tedbirlere uyarak karşılayalım ama gerekli değilse evden çıkmayalım. İftar davetine, taziye ziyaretine, komşuya çay içmeye gitmeyelim"

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bilim, Kurulu, üyesi, açıkladı:, Vaka, sayısında, iki, günlük, artışın, nedeni, ne?,
WHATSAPP İHBAR HATTI
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.