KANAL ON6 BİLGİLER
WHATSAPP İHBAR HATTI
Haber Detayı
29 Haziran 2019 - Cumartesi 11:45 Bu haber 503 kez okundu
 
Başkan Erdoğan, G20 Zirvesi'nde Putin ve Trump ile görüştü
Devlet Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, G20 Liderler Zirvesi kapsamında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve ABD Başkanı Donald Trump ile bir araya geldi. Liderler önemli açıklamalarda bulundu.
DÜNYA Haberi
Başkan Erdoğan, G20 Zirvesi'nde Putin ve Trump ile görüştü

Dünyanın en gelişmiş 20 ekonomisinin liderleri G20 zirvesi kapsamında Japonya’nın Osaka kentinde bir araya geldi.

 

Devlet Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, zirve kapsamında dünya liderleriyle çok kritik görüşmeler gerçekleştirdi.

 

Başkan Erdoğan, zirvenin ikinci gününde İngiltere Başbakanı Theresa May, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Hindistan Başbakanı Narendra Modi, Endonezya Devlet Başkanı Joko Widodo gibi dünya liderleriyle bir araya geldi.

 

RUSYA DEVLET BAŞKANI PUTİN İLE GÖRÜŞTÜ

 

Devlet Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, temasları kapsamında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile de görüştü.

 

Görüşmenin başında kısa bir açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerine iki ülke arasında ciddi bir ivme yakalandığını ifade ederek başladı.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Özellikle de iş birliğimizin S400'ler sevkiyatıyla, bunu Duşanbe'de de görüşmüştük, mutabakata vardığımız gibi yol haritasının devamını şu anda izliyoruz. Füzenin ortak üretimi başta olmak üzere teknoloji transferini de içerecek şekilde ilerletilmesi bizim için de malum öncelik taşıyor. Şu anda öyle zannediyorum ki gözler bu işin sevkiyatıyla ilgili olan sürecin içerisinde de zaten bunda mutabakatımızda herhangi bir aksama söz konusu değil" diye konuştu.

 

Karma Ekonomik Komisyonu Toplantısını gelecek dönemde Türkiye'de gerçekleştireceklerini anımsatan Erdoğan, "Turizmde gerçekten Rusya, özellikle Rus vatandaşlarının Türkiye'ye olan muhabbeti her geçen gün daha da artıyor. Bu da tabii halkımız için de turizmdeki yöneticilerimiz için de ayrı bir güç kaynağımız." dedi.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Tabii çok daha önemlisi Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin ilk ünitesinin 2023 yılında devreye alınması hedefini yakalayabilmemiz bizim için çok büyük önem arz ediyor. Ayrıca nükleer olmayan malzemelerin Türkiye piyasasından tedariki hususuna da önem atfediyoruz. 8. Üst düzeyli İstişari Konsey Toplantısında vardığımız mutabakatın neticesinde resmi pasaportlarla ilgili teknik çalışmaların başlatıldığını öğrendim. Bunun kısa süre içerisinde sonuçlandırılmasını da bekliyoruz. Bununla birlikte vize muafiyetinin sağlanması konusunda henüz istediğimiz noktada değiliz. Bunu hızlandırırsak çok çok daha memnun olacağız" ifadelerini kullandı.

"2018'DE İKİLİ TİCARET HACMİMİZ YÜZDE 15 ARTTI"

 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, G20 Liderler Zirvesi kapsamında Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesi öncesi yaptığı açıklamada, iki ülke arasında karşılıklı büyük çaplı enerji projelerinin devam ettiğini söyledi.

 

Putin, 2018’de iki ülke arasındaki ikili ticaret hacminin yüzde 15 arttığını belirterek, ““Her iki taraftan da yaklaşık 10 milyar dolar ciddi miktarda karşılıklı yatırımlar söz konusudur. Buna ilaveten 900 milyon avroluk bir ortak yatırım platformu üzerinde çalışmalar devam etmektedir." diye konuştu.

 

Rusya ile Türkiye arasındaki karşılıklı turizmin ciddi oranda arttığına işaret eden Rusya Devlet Başkanı Putin, “Geçen sene 6 milyon Rus turist Türkiye’yi ziyaret etmiştir. Bu da rekor bir seviyeydi. Bizim turistler Türkiye’de oldukça fazla para harcamaktadır. Türk tarafının bundan geliri toplamda yaklaşık 5 milyar dolar olmuştur. Karşılıklı Rus-Türk Kültür ve Turizm Yılı devam etmektedir. Bu yılın yeni başarılara vesile olmasını diliyoruz. Bir kez daha sizi gördüğüme çok mutlu olduğumu belirtmek istiyorum.” ifadesini kulandı. 

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Rusya Devlet Başkanı Putin ile TSİ 05.55'te biten görüşmesi 55 dakika sürdü.

 

Görüşmede Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ile MİT Başkanı Hakan Fidan ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz da hazır bulundu.

 

BAŞKAN ERDOĞAN, DONALD TRUMP İLE BİR ARAYA GELDİ

 

Devlet Başkanı Erdoğan, zirvedeki en kritik görüşmesini ABD Başkanı Donald Trump ile yaptı.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Donald Trump, ikili görüşmenin öncesinde kameralar önüne çıkarak kısa bir konuşma yaptı.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki ülke arasındaki stratejik ortaklığın önemine dikkat çekerek, "Bu görüşmeyi çok anlamlı buluyorum. 75 milyar dolarlık ticaret hacmine doğru ilerleme hamlemiz var. Savunma sanayine yönelik attığımız atacağımız adımlar var. Bir stratejik ortaklığımız var bu ortaklık birçok alanda dayanışmamızı teşvik ediyor. Bundan sonraki süreçte dayanışmamızın devam edeceğine ilişkin inancımız tamdır." dedi.

 

"TÜRKİYE İLE TİCARETİ 4 KATINA ÇIKARMAYI HEDEFLİYORUZ"

 

Trump, Türkiye ile ilişkilerin devam ettiğini, ticareti dört katına çıkarmayı hedeflediklerini söyledi. 

 

"OBAMA DÖNEMİNDE TÜRKİYE'YE ADİL DAVRANILMADI"

 

Trump, "Erdoğan benim bakış açımla çok çetin biri. S-400 geriliminde Erdoğan'ın suçu yok. Erdoğan’a adaletsiz davranıldığını düşünüyorum. Obama döneminde Türkiye’ye adil davranılmadı. Türkiye Patriot almak istedi, satmadık. Sonra onlar bu ihtiyaçlarını başka yerlerden karşılayınca “hadi size patriot satalım” diyorsunuz. Bu doğru bir davranış değil böyle iş yapamazsınız." diye konuştu.

 

"TÜRKİYE'YE KARŞI ADİL OLMAK ZORUNDAYIZ"

 

Trump, S-400 konusunun karışık bir konu olduğunu belirterek, "Farklı çözümler arıyoruz. Türkiye'ye karşı adil olmak zorundayız." dedi. 

 

"TÜRKİYE'Yİ ZİYARET EDECEĞİM"

 

ABD Başkanı Trump, Türkiye'yi de ziyaret edeceğini belirtti, tarih konusunun ise net olmadığını söyledi. 

 

GÖRÜŞME 35 DAKİKA SÜRDÜ

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, ABD Başkanı Trump ile başlayan ve basına kapalı devam eden görüşmesi sona erdi. Görüşme 35 dakika sürdü. 

 

Görüşmede Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, MİT Başkanı Hakan Fidan ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz da hazır bulundu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Başkan, Erdoğan,, G20, Zirvesi'nde, Putin, ve, Trump, ile, görüştü,
Haberin Videosu
WHATSAPP İHBAR HATTI
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.