Haber Detayı
26 Temmuz 2019 - Cuma 18:54 Bu haber 603 kez okundu
 
AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı
Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Merkez Bankasının dünkü kararını hayati bir dönüm olarak görüyorum.
SİYASET Haberi
AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı

ERDOĞAN, AK PARTİ GENEL MERKEZİ'NDE DÜZENLENEN GENİŞLETİLMİŞ İL BAŞKANLARI TOPLANTISI'NDA KONUŞTU. CUMHURBAŞKANI VE AK PARTİ GENEL BAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN, "MERKEZ BANKASININ DÜNKÜ KARARINI HAYATİ BİR DÖNÜM OLARAK GÖRÜYORUM. BUNUNLA BİRLİKTE ENFLASYONUN DA SÜRATLE DÜŞMEYE BAŞLADIĞINI GÖRECEĞİZ." DEDİ.

 

31 Mart seçimlerine birkaç gün kala ekonomi alanında gerçekleştirilen ikinci saldırıyı süratle etkisiz hale getirmeyi başardıklarını belirten Erdoğan, o günlerde kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye'ye karşı nasıl tavır aldığının hatırlanmasını istedi.


Bu kararların bir kıymetiharbiyesi bulunmadığını ifade eden Erdoğan, "Bunlar, kendilerine göre Türkiye hakkında bu kararları alıyor. Bu kararlar siyasi, samimi değil. Aldılar da ne oldu? Hiçbir şey, biz yolumuza kararlı bir şekilde devam ediyoruz. Özellikle saldırı kanallarını hızlı bir şekilde kapattık." diye konuştu.
Finansal alanda Türkiye'ye karşı art niyetli girişimlerin gerçekleştiği Swap piyasasına ilişkin bazı düzenlemeler yapıldığını anımsatan Erdoğan, Türk lirası işlemlerinde Türkiye'nin öncelikli hale gelmesini sağlayacak adımları hızla hayata geçirdiklerini, böylece birtakım kötü amaçlı girişimlere karşı tedbir aldıklarını söyledi.
Swap işlemlerinin Borsa İstanbul bünyesine alınarak bankalardaki Türk lirası ve döviz likiditesinin yurt içinde kalmasının sağlandığına işaret eden Erdoğan, bu sayede önemli ölçüde işlemin yurt içinde yapıldığı ve bu konudaki kararlılığın devam ettiğini vurguladı.
Piyasa şartlarında karşılıklı güvene dayalı ortam güçlendirilirken Türkiye'ye bu işlemler kapsamında önemli bir kabiliyet kazandırıldığını belirten Erdoğan, sermaye piyasasında da önemli adımlar atıldığının altını çizdi.
Varlığa kayalı menkul kıymet ihracı ile sermaye piyasalarına daha önce olmayan bir ürün kazandırıldığını hatırlatan Erdoğan, bu şekilde son 10 yılda yapılan varlığa dayalı menkul kıymet ihraç tutarının ikiye katlanarak ülkeye 4 milyar liranın üzerinde bir finansman sağlandığını bildirdi.
"Atılan bu adımlarla, kuru 9-10 liraya çıkarma çabasında olanların heveslerini kursaklarında bıraktık." diyen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: 
"Uzun zamandır, yüzde 24 oranındaki faizlerin ülkemiz için oldukça yüksek olduğunu savunuyordum. Tabii yüzde 24'ün üzerine çıktığı zamanlar da oldu. Bundan ne kadar rahatsız olduğumu uzun yıllardır hep söyledim. Ama bunu maalesef o dönemlerin Merkez Bankası başkanlarına ulaştıramadık. Ne dediysek, hep böyle oyalama taktikleriyle gittiler. Her dile getirdiğimizde birileri çıkıyordu, faiz oranlarında dramatik düşüşlerinin ekonomiyi tepetaklak edeceğini öne sürüyordu. Dün Merkez Bankası faizlerde 425 baz puanlık bir düşüşe gitti. Peki ne oldu, battık mı, bittik mi? Her şey yerle yeksan oldu mu? Hayır. Piyasalar bu durumu gayet normal karşıladı. Zira, olması gereken zaten buydu. Bu bile yeterli değil. Yıl sonuna kadar bunun kademeli şekilde devamı gerekir."
Faiz konusunda ABD, Japonya, Avrupa ve İsrail'deki oranlara bakacaklarını belirten Erdoğan, bu ülkelerde böyle bir faiz oranı bulunmadığına dikkati çekti.
Erdoğan, "Öyleyse bunu usturuplu bir şekilde indireceğiz. Unutmayın, tekrar söylüyorum, bunu hep söylemişimdir, faiz düştükçe enflasyon düşer, faiz çıktıkça enflasyon da çıkar. Diğerleri yan unsurlardır. Üretimin ve yatırımın önünü kesen, ülkemizin potansiyelini sınırlayan yüksek faiz oranları Türkiye ekonomisinin önündeki en büyük engeldir." ifadelerini kullandı.
 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: AK, Parti, Genişletilmiş, İl, Başkanları, Toplantısı,
Haberin Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.