Haber Detayı
11 Ekim 2010 - Pazartesi 17:24
 
ADIGE CUMHURİYET’NE ZİYARET
2014 KIŞ OLİMPİYATLARI ÖNCESİ TÜRK YATIRIMCILAR BÖLGEYE DAVET EDİLDİ
SİYASET Haberi
ADIGE CUMHURİYET’NE ZİYARET

Belediye Başkanı Alinur Aktaş; Belediye Meclis Üyeleri Nedim Bayram, Mürsel Avaşar; İnegöl Çerkez Adıge Kültür Derneği Başkanı Hakkı Baydar ve başkan yardımcısı Osman Kardaş; dernek gençlik kollarından Ergün İlçin ve Osman Kolay ile Kanal On televizyonu Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Sevim’den oluşan İnegöl Heyeti; 04 Ekim Pazartesi günü Tahtamukay Belediye Başkanı Miş Medın tarafından karşılandı.

 

 

Daha sonra Adıge Cumhuriyeti Başkenti Zori Maykop’taki Başbakanlık binasına geçen İnegöl Heyeti; Başbakan Murat Kompilov tarafından kabul edildi.

 

 

Kendi ülkesi ve ekonomisi ile alakalı İnegöl Heyetine bilgilere veren Adıge Başbakanı Murat Kompilov; ülkesine yatırım yapılmasını istedi. Ülkelerine bakışın eskisi gibi olmadığını belirten Başbakan Kompilov, ülkelerinin yatırım için artık son derece güvenli olduğunun altını çizdi. Ülkelerine yatırım yapacaklara, vergi indirimi ve her türlü ticaret kolaylığı sağlayacağını belirtti. Yatırım konusunda ülkelerinin cazip imkanlara sahip olduğunu vurgulayan Kompilov, Türk iş adamlarının ülkelerine yatırım yapması için çağrıda bulundu.

 

 

İnegöl Heyeti adına söz alan Belediye Başkanı Alinur Aktaş ise; kendilerini kabul ettiği için sayın başbakana teşekkür ederek Türkiye, Bursa ve İnegöl hakkında kısa bilgiler verdi.

 

Başkan Aktaş; ülkelerinde yatırımı canlandırmak isteyen Adıge Başbakanı Murat Kompilov’a İnegöl’ü ziyaret etmesi tavsiyesinde bulundu. Başbakanlıkta yapılan görüşme karşılıklı hediyelerin verilmesi ile son buldu.

 

 

Başbakanlık ziyaretinin ardından; Lenin Meydanı’ında düzenlenen Adıge Milli Bayramı ve Kültür Festivali’ne geçen İnegöl heyeti; festival standlarını gezerek yapılan gösterileri seyretti.

 

Tören alanında Cumhurbaşkanı için ayrılan yere Başbakan Murat Kompilov tarafından davet edilen İnegöl Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Adıge Cumhurbaşkanı Aslan Thakuşine ile görüştü. Cumhurbaşkanı Aslan Thakuşine tarafından memnuniyetle karşılanan Başkan Aktaş; Adıge milli bayramını kutlayarak Cumhurbaşkanını Türkiye ve arzu etikleri taktirde İnegöl’e davet etti.

 

 

Çerkez Adıge Cumhuriyetinde ticaret yapan Türk iş adamları ile bir toplantıda bir araya gelen İnegöl Heyeti; Rusya ve Adıge’ye yapılacak ticaret ve yatırımlarla alakalı geniş bilgiler aldılar. Adıge’ye yapılacak ticaretin gayet güvenli ve karlı olduğunu; ayrıca 2014’teki Dünya Kış Olimpiyatları’nın bu bölgede yapılacak olmasının çok avantajlı olacağı Adıge’deki Türk iş adamlarının ortak çağrısı oldu.

 

05 Ekim Salı günü yapılan Adıge milli bayramı final gösterilerini seyreden İnegöl Heyeti; Bölge Valiliğini (Adıge Reyon Başkanlığını) ziyaret etti. Reyon Başkanı tarafından karşılanan İnegöl heyetine Vali Rızo; Başbakan Murat Kompilov’un Türk iş adamlarına çağrısını bir emir addettiğini ifade ederek, türk iş adamlarının ülkelerine ve kendi bölgelerine yatırım yapmaları halinde bütün mesaisini harcayacağını ve gerekli tüm yardımlarda bulunacağını ifade etti.

 

Vali Rızo; Başkan Aktaş’a koyun yününden yapılmış yöresel kalpak, kendi özel kaması, altın iplikle yazılmış adıge cumhuriyeti tablosu, bölge ve bölge yemeklerini tanıtıcı bir kitap hediye ederken başkan Aktaş’da İnegöl’den götürdüğü hediyeleri Vali Rızo’ya verdi.

 

Valilik ziyaretinin ardından İnegöl Uluslar Arası Kültür Sanat Festivaline de katılım gösteren Tahtamukay Belediye Başkanı Miş Medın; İnegöl Heyeti tarafından makamında ziyaret edildi.

 

Burada söz alan Başkan Aktaş; İnegöl Kültür Sanat Festivalini renklendirdikleri için Tahtamukay Belediye başkanına teşekkür etti. Çerkez misafirperverliğini gerçek manada bu iadeyi ziyarette gördüğünü vurgulayan Başkan Aktaş; iki günlük iadeyi ziyaretin çok verimli geçtiğinin altını çizerek memnuniyetini dile getirdi.

 

Tahtamukay Belediyesi ziyareti sonrası; Dostluk Çınarı, tören eşliğinde yapılan dualarla valilik Bahçesine dikildi. Adıge Devlet Televizyonu ve bölge gazetesine ziyaret nedeniyle röportajlar veren Alinur Aklaş; Beraberindeki heyetle Çarşamba günü ilçemize döndü.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: ADIGE, CUMHURİYET’NE, ZİYARET,
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.