KANAL ON6 BİLGİLER
WHATSAPP İHBAR HATTI
Haber Detayı
18 Temmuz 2019 - Perşembe 16:28 Bu haber 339 kez okundu
 
Abd Türkiye’yi F-35 Programından Çıkarıyor
Dışişleri Bakanlığı, ABD'nin Türkiye'ye yönelik aldığı f-35 kararına ilişkin, 'ABD’yi ilişkilerimizde onarılmaz yaralar açacak bu hatadan geri dönmeye davet ediyoruz' açıklamasında bulundu.
GÜNDEM Haberi
Abd Türkiye’yi F-35 Programından Çıkarıyor

 

ABD TÜRKİYE’Yİ F-35 PROGRAMINDAN ÇIKARIYOR

Dışişleri Bakanlığı, Beyaz Saray ve ABD Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya cevap verdi. Yapılan açıklamada "Beyaz Saray ve ABD Savunma Bakanlığı bugün (17 Temmuz), S-400 hava savunma sistemini tedariğimizden dolayı ülkemizin F-35 programından çıkarılacağını açıklamıştır. Bu tek taraflı adım müttefiklik ruhuyla bağdaşmadığı gibi hiçbir meşru gerekçeye de dayanmamaktadır" denildi.

 

'BU HATADAN GERİ DÖNMEYE DAVET EDİYORUZ'

 “F-35 programının ana ortaklarından olan Türkiye'nin programın dışında bırakılması adil olmadığı gibi, S-400 sisteminin F-35'leri zaafa uğratacağı iddiası da geçersizdir. Bu konuda NATO'nun da katılacağı bir çalışma grubu kurulması teklifimizin karşılıksız bırakılması ABD tarafındaki önyargının ve meseleyi iyi niyetle kendi boyutları içinde çözme iradesinin eksikliğinin en bariz göstergesidir. ABD, Türkiye'nin dostluğuna verdiği önemi sadece söylemle değil, eylemle ve özellikle de terör örgütleri DEAŞ, PKK/PYD/YPG ve FETÖ ile mücadelede göstermelidir. Sayın Cumhurbaşkanımız ile Başkan Trump arasında Osaka'da gerçekleştirilen G-20 Zirvesi sırasında yapılan görüşmede ortaya konan anlayışa her düzeyde sadık kalınması bu bakımdan büyük önem taşımaktadır. ABD'yi stratejik ilişkilerimizde onarılmaz yaralar açacak bu hatadan geri dönmeye davet ediyoruz.”

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Abd, Türkiye’yi, F-35, Programından, Çıkarıyor,
Haberin Videosu
WHATSAPP İHBAR HATTI
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.