LİMAK  ENERJİ REKLAM
KANAL ON6 BİLGİLER
WHATSAPP İHBAR HATTI
Haber Detayı
12 Ekim 2010 - Salı 17:07 Bu haber 266 kez okundu
 
14 YILLIK YILAN HİKAYESİ…
BU BARAJ BİTMEZ!!!
GÜNDEM Haberi
14 YILLIK YILAN HİKAYESİ…

DSİ’nin yıllardır bir türlü bitirilemeyen Boğazköy Barajı`nda su tutmaya başlayacağını bildirmesinin ardından Yenişehir Belediye Başkanı Bülent Hamdi Cingil’den itiraz geldi. Cingil, barajın bu haliyle su tutması halinde Yenişehir ovasına yarardan çok zarar getireceğini iddia etti.

 

BÖLGESEL BİR GAZETENİN KÖŞE YAZARINA açıklamalarda bulunan Yenişehir Belediye Başkanı Cingil, DSİ’nin AK Parti Yenişehir İlçe Başkanı Nazif Tuna`ya Boğazköy’de su tutulmaya başlanacağını bildirdiğini fakat Kocasu’yun kirli olması nedeniyle Boğazköy Barajı`nda tutulacak suyun Yenişehir Ovası`na bir faydasının olmayacağını iddia etti.

 

Cingil, “Barajın kanaletleri zaten yapılmış değil. Ama yapılmış olsa da bu haliyle akan Kocasu`yun Boğazköy Barajı`ndan verimli tarım arazilerine ulaştırılması yarar değil zarar verecek. Kanaletler daha yok ama o vakte kadar Kocasu`yun temizlenmesi gerekiyor. İnegöl`den getirdiği ağır metaller ve tuzluluk oranı halen çok yüksek. Bu haliyle ovaya yarar değil, zarar verecek. Sulama kalitesi sağlanmadıkça barajda su tutulmasın, tarlalara verilmesin” ifadelerini kullandı. 

 

 

Temiz akmadan Yenişehir ovasının verimli arazileriyle buluşacak olan Kocasu`yun taşıdığı ağır metaller ve tuzun toprağı çoraklaştıracağını savunan Cingil, “Söz konusu Kocasu, söz konusu Boğazköy Barajı olunca akla doğal olarak İnegöl Organize Sanayi Bölgesi geliyor. Rahmetli Hikmet Şahin döneminde yapılan bir arıtma vardı. Şahin dönemindeki arıtma ondan sonraki süreçte İnegöl Belediye Başkanlığı koltuğuna oturan Alinur Aktaş`la daha büyük boyutlu bir arıtmaya dönüştürüldü ama sorun hala sürüyor. Yapılan arıtma biyolojik oysa kimyasal arıtma gerekiyor. Kanaletleri yapılsa da Boğazköy Yenişehir’liye vaat ettiği zenginliği bu haliyle getiremeyecek. Onca zaman, onca emek ve onca para boşa gidecek.” şeklinde konuştu.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: 14, YILLIK, YILAN, HİKAYESİ…,
WHATSAPP İHBAR HATTI
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.