KANAL ON6 BİLGİLER
WHATSAPP İHBAR HATTI
Haber Detayı
13 Temmuz 2009 - Pazartesi 23:41 Bu haber 507 kez okundu
 
14. PİTA ŞÖLENİ CERRAH PARKINDA YAPILDI
ŞÖLEN RENKLİ GÖRÜNTÜLERE SAHNE OLDU
- Haberi
14. PİTA ŞÖLENİ CERRAH PARKINDA YAPILDI

İnegöl Bosna Hersek Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından geleneksel olarak düzenlenen ve ismini Boşnakların ünlü böreği Pita’dan alan 14. Geleneksel Pita Şenliği dün Cerrah Beldesi Dinlenme Parkında gerçekleştirildi.

 

AK Parti Bursa Milletvekili Sedat Kızılcıklı, Kocaeli eski Milletvekili İsmail Amasyalı, Belediye Başkanı Alinur Aktaş, TBMM Genel Sekreter Yardımcısı ve Milli Saraylar Daire Başkanı Cemal Öztaş, siyasi parti temsilcileri ve çok sayıda vatandaşın katıldığı Pita Şöleni saygı duruşu ve istiklal marşı ile başladı.

 

Şenliğin açış konuşmasını yapan İnegöl Bosna Hersek Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Bekir Yavus, bu projenin gerçekleştirilmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti.

 

Cerrah Belediye Başkanı İsmail Karaman’ın selamlama konuşmasının ardından kürsüye çıkan İnegöl Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Bosna’nın mutlaka gezilmesi, görülmesi gereken bir ülke olduğunu belirterek, bu etkinliği düzenleyen dernek yönetimine teşekkür etti.

 

AK Parti Bursa Milletvekili Sedat Kızılcıklı ise Çin’in Uygur bölgesinde uygulamış olduğu vahşeti kınarken, buna benzer olayları Bulgaristan’da, Yunanistan’da ve Bosna Hersek’te çok gördük. Bunlara göz yumanları esefle ve nefretle kınıyoruz dedi.

 

Yapılan Konuşmaların ardından 14. Pita şöleni İnegöl Tarihi Mehter takımının gösterileri ile devam etti.

 

Bosna Hersek Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği folklor ekibi de birbirinden güzel halk oyunları gösterileri ile şölene katılanlardan büyük alkış aldı.

 

Belediye Başkanı Alinur Aktaş ve diğer protokol üyelerinin eşlik ettiği çiftetelli oyunu ile süren şölen konserler ve çeşitli etkinliklerle devam etti.

 

İnegöl Bosna Hersek Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneğinin 14. PİTA Şenlikleri kapsamında ayrıca cumartesi akşamı saat 20.00’de Srebrenica Katliamı’nı anma programı düzenlendi.

 

 

 

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: 14., PİTA, ŞÖLENİ, CERRAH, PARKINDA, YAPILDI, ,
WHATSAPP İHBAR HATTI
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.