Haber Detayı
01 Mayıs 2008 - Perşembe 00:11
 
14 MAYIS ÇİFTÇİLER GÜNÜ HAZIRLIKLARI BAŞLADI
DÜNYA ÇİFTÇİLER GÜNÜ BU YIL HAMAMLI`DA KUTLANACAK
- Haberi
14 MAYIS ÇİFTÇİLER GÜNÜ HAZIRLIKLARI BAŞLADI

İnegöl Ziraat Odası ve Bursa İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Niyazi Özbil, dün makamında düzenlediği basın toplantısında, 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Gününün bu yıl İnegöl’e bağlı Hamamlı köyünde kutlanacağını bildirdi.

14 Mayıs Çiftçiler Günü kutlama programının organizasyonunu üstlenen Medpaks firmasının genel koordinatörü Ayşe Paksoy’un da hazır bulunduğu toplantıda konuşan Başkan Niyazi Özbil, 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Gününü geleneksel olarak her yıl değişik yerlerde olmak üzere 2005 yılında Halhalca köyünde, 2006 yılında Deydinler köyünde, 2007 yılında ise Karahasanlar köyünde kutladıklarını, bu yıl ise 14 Mayıs 2008 Çarşamba günü Hamamlı köyünde daha büyük bir organizasyon ile kutlayacaklarını söyledi.

Küresel ısınma nedeniyle dünyada açlık sıkıntısı yaşanmaya başladığını ileri süren Niyazi Özbil, bir çok ülkenin ihracat mallarına kısıtlama getirdiğini ifade etti. Türkiye’de biran önce doğru ve etkili tarım politikalarının uygulanması gerektiğine dikkat çeken Özbil, “Dünya ülkeleri arasında, tarım ürünleri açısından kendi kendini besleyen 7 ülkesinden birisiyken, şimdi kendi kendimize yetmiyoruz. Eğer bağımsız politikalar üretemezsek daha kötü durumlara düşeceğiz. Kuraklığın getireceği tehditleri ülkeyi yönetenler önemsemedi. 15 yılı aşkın bir süreden beri henüz Babasultan ve Boğazköy Barajları bitirilemedi. Akarsularımızı barajlarda toplarsak, kuraklık tehdidini önleyebiliriz. Biz bu mesajlarımızı ülkeyi yönetenlere verdiğimiz gibi 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Gününde çiftçilerimize de anlatacağız” dedi.

Dünya borsalarında  ilk kez  buğdayda Türkiye fiyatlarının üzerinde satışlar yapıldığına da vurgu yapan Özbil, doğru tarım politikaları uygulanması halinde Türkiye’nin dünyayı bile besleyebileceğini, gübre ve mazot desteğinin düzenli ve yeterli bir şekilde yapılmasının, Türkiye’nin tarım ürünleri üretiminde patlamaya yol açabileceğini savundu.

Hamamlı köyünde kutlanacak olan 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü programının organizasyonunu üstlenen Medpaks firmasının Genel Koordinatörü Ayşe Paksoy ise konuşmasında, festival havasında kutlanması için şimdiden hazırlıklara başladıklarını söyledi. Daha fazla kişiye ulaşıp, katılımın yüksek olmasını sağlayacaklarını ileri süren Ayşe Paksoy, “Türk Halk Müziği sanatçısı Yağız, seslendireceği türkülerle kutlamamıza renk katacak. Folklor ekipleri çeşitli yörelerin halk oyunlarından örnekler sunacaklar. Programa konuşmacı olarak Türkiye Ziraat Mühendisleri Odası Genel Başkanı Y. Doç. Dr. Gökhan Günaydın katılacak. Bursa Valisi Şahabettin Harput, İnegöl Kaymakamı Durmuş Gençer’in de birer konuşma yapacakları programın öğle arasında etli pilav ikramı yapılacak” dedi.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: 14, MAYIS, ÇİFTÇİLER, GÜNÜ, HAZIRLIKLARI, BAŞLADI,
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.