SİBER ZORBALAR, SANAL ALEMİN KORKULU RÜYASI OLDU
İŞTE ´SİBER ZORBALAR´DAN KORUNMANIN YOLLARI
Tarih: 8.5.2017 14:31:37/ 482okunma / 0yorum

İnternet kullanıcılarının korkulu rüyası olan ´siber zorbalar´, utanç verici kaba davranışlar, küfürlü konuşmalar, tehdit, taciz ve dedikodularla vatandaşları rahatsız ediyor. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), internet kullanıcılarına karşı teknik veya ilişkisel tarzda zarar verecek bilgi ve iletişim teknolojilerini kullanarak yapılan paylaşımlar ve davranışlarda bulunan siber zorbalardan kurtulmanın yollarını açıkladı. Sosyal paylaşım sitelerinin kullanımının artmasıyla siber zorbalığın özellikle okullarda önemli bir sorun haline geldiği belirtildi. 


Sosyal paylaşım ağlarının dünya ile birlikte ülkemizde de kullanıcı sayısı hızlı bir şekilde artmasıyla gerçek ve sanal dünya ayrımı giderek ortadan kalkıyor. Bu artış ile birlikte internet ve sosyal ağlar, bilinmeyen, fark edilemeyecek veya algılaması zor, pek çok tehdit ve tehlikeyi de beraberinde getiriyor. Bu tehlikelerden biri olan ´siber zorbalık´a dair BTK´nın resmi internet sitesinde önemli açıklamalarda bulunuldu. ´Utanç verici kaba davranışlar, küfürlü paylaşımlar, tehdit, taciz ve negatif yorumlar, izinsiz fotoğraf paylaşımı, ´siber zorbalık´ olarak tanımlandı.


Açıklamada, "Kullanıcılara karşı teknik veya ilişkisel tarzda zarar verecek bilgi ve iletişim teknolojilerini kullanarak yapılan paylaşımlar ve davranışlar siber zorbalık kapsamına girer. Elektronik ortamlarda yapılan zorbalık elektronik zorbalık, sanal zorbalık veya siber zorbalık olarak da adlandırılır.Sanal ortamlarda kullanıcıların davranış biçimleri gerçek hayattan farklıdır. Kullanıcılar bu ortamda sanal kimlikler oluşturmakta, duygu, düşünce ve çeşitli bilgileri tanınma korkusu yaşamadan rahatlıkla paylaşabilmektedir. Bunun bir sonucu olarak dedikodular, tehditler ve uygunsuz içerikler internette çok hızlı bir şekilde yayılmakta ve genç nesli hem siber zorba hem de siber mağdur yapabilmektedir." denildi.
Ergenler ve gençler siber zorbaların kurbanı


Her yaş grubundan insan siber zorbalığa karşı savunmasız olduğunun vurgulandığı açıklamada, ergenler ve genç yetişkinlerin de siber zorbaların kurbanı olduğu dile getirildi. Siber zorbalığın özellikle okullarda önemli bir sorun haline geldiğinin altı çizilen açıklamada şu ifadelere yer verildi; "Dijital oyunların içerisinde yer alan şiddet ya da sosyal ağlarda maruz kalınan siber zorbalığın özellikle çocukların fiziksel ve ruhsal gelişimine karşı olumsuz bir etkisi vardır. Siber zorbalıkta saldırgan ile saldırıya uğrayan arasında fiziksel bir temas olmamasına karşın saldırıya uğrayan kişi psikolojik açıdan zarar görür. İnternet ortamında kullanıcıların en fazla sorun yaşadıkları zorbalık, yabancılarla tanışma, dolandırıcılığa ya da istismara maruz kalma ile bilinçsiz veri paylaşımı konularında yaşanmaktadır."
Hangi eylemler siber zorbalık kapsamına girer?


İşte siber zorbalık kapsamına giren davranışlar, "Çevrimiçi ortamlarda kendiniz, bir yakınınız veya çocuğunuz bu durumlara maruz kalıyorsa siber zorbalıkla karşı karşıyasınız demektir. Dedikodu: Kamuoyunda spekülasyon oluşturma. Çevrimiçi ortamlarda hakkınızda kasıtlı ve alenen dedikodu yapılması.Dışlama: Bir grup arkadaştan bir kişiyi ayırma. Özellikle okulda başlayan ve siber ortamda devam eden dışlanma. Taciz: Sürekli ve kasıtlı olarak yapılan zarar verici ve rahatsız edici davranışlar.Takip: Her an izlenildiğini hissetme. İnternette başlayıp, gerçek hayata yansıyan takip ediliyormuş hissi. Trollemek: Kasten ve maksatlı olarak yapılan provokasyon (kışkırtma) ve örtülü hakaret, sabote. Yorumlar: Yazı, fotoğraf, video yoluyla yapılan hakaret ve küfür içeren negatif iletiler. Saygısızlık: İletişimde haddi aşmak ve bunu devam ettirmek.Sahte Hesap: Kurban adına sahte hesaplar oluşturarak ve bu oluşturulan sahte hesaplar yoluyla tehdit ve zorbalığı sürdürmek. Kandırma: Başkalarının çeşitli, gizli bilgilerini yayınlayarak ve bunları çarpıtarak insanları aldatmak, dolandırmak. Manipüle: Kurbanın kendisi gibi davranmak."


İşte siber zorbalıktan korunmanın ipuçları
BTK açıklamasında siber zorbalıktan korunmanın ipuçları şöyle sıralandı: "Her şeyden önce iletişim araçları ve internet bilinçli kullanılmalıdır. Ele geçirilmesi ve tahmin edilmesi zor kullanıcı şifresi belirlenmelidir. Güvenlik (antivirüs vb.) yazılımları güncel olmalıdır. Yüz yüze ilişkilerdeki etik kurallar sanal ortamda da aynıyla uygulanmalıdır. Tanımadığınız kişilerden gelen mesajları okumamak, onaylamamak, paylaşmamak ve engellemek sizi her zaman daha güvenli kılar. Kişisel bilgileriniz size özeldir, başkalarıyla paylaşılmamalıdır. Web sitelerini gezinirken şüpheci olun, bilginin kaynağını araştırın ve kişisel bilgilerinizi her web sitesinde paylaşmayın. Size gelen kimliği bilinmeyen maillere dikkat edin. Sahte hesap olma ihtimalini göz önünde bulundurun ve bu gibi durumlarda dikkatli olun. Gerçek hayattaki davranış biçimi sanal ortamda da korunmalı ve siber zorbalığın suç olduğu bilinmelidir. Siber zorbalığa maruz kalan kullanıcı hukukî yollardan hakkını aramak için ilk olarak adli makamlara suç duyurusunda bulunup yasal süreci başlatabilmektedir."
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ÜNLÜ FİZİKÇİ HAWKING HAYATINI KAYBETTİ
ÜNLÜ FİZİKÇİ HAWKING HAYATINI KAYBETTİ
HAYATI BOYUNCA BİRÇOK ÖDÜL ALAN VE ARAŞTIRMALARI 40´IN ÜZERİNDE DİLE ÇEVRİLEN DÜNYACA ÜNLÜ İNGİLİZ FİZİKÇİ STEPHEN HAWKİNG 76 YAŞINDA HAYATINI KAYBETTİ
TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ AFRİN´İ FİİLEN KUŞATTI
TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ AFRİN´İ FİİLEN KUŞATTI
ZEYTİN DALI HAREKATI 54. GÜNÜNDE BAŞARI İLE DEVAM EDİYOR
YILDIRIM´DAN TILLERSON´IN GÖREVDEN ALINMASINA İLK YORUM
YILDIRIM´DAN TILLERSON´IN GÖREVDEN ALINMASINA İLK YORUM
ABD DIŞİŞLERİ BAKANI TİLLERSON´IN GÖREVDEN ALINMASIYLA İLGİLİ KONUŞAN BAŞBAKAN YILDIRIM, "TÜRKİYE-ABD İLİŞKİLERİ KİŞİLERE BAĞLI DEĞİLDİR. KİM GELİRSE GELSİN TÜRKİYE´NİN DURUŞU NETTİR" DEDİ.
TSK VE ÖSO BİRLİKLERİ AFRİN KENT MERKEZİNİ KUŞATTI
TSK VE ÖSO BİRLİKLERİ AFRİN KENT MERKEZİNİ KUŞATTI
TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ´NİN 20 OCAK´TA BAŞLATTIĞI ZEYTİN DALI HAREKATI´NDA 53. GÜNE GİRİLDİ. AFRİN KENT MERKEZİ KUŞATILMIŞ DURUMDA
AFRİN MERKEZİ İÇİN SON 1 KİLOMETRE
AFRİN MERKEZİ İÇİN SON 1 KİLOMETRE
ZEYTİN DALI HAREKÂTI 52. GÜNÜNDE BAŞARIYLA DEVAM EDİYOR
MHP LİDERİ BAHÇELİ PARTİSİNİN GRUP TOPLANTISINDA KONUŞTU
MHP LİDERİ BAHÇELİ PARTİSİNİN GRUP TOPLANTISINDA KONUŞTU
MHP GENEL BAŞKANI DEVLET BAHÇELİ PARTİSİNİN GRUP TOPLANTISINDA KONUŞTU
ABD İLE VİZE KRİZİ ÇÖZÜLDÜ
ABD İLE VİZE KRİZİ ÇÖZÜLDÜ
ABD´nin Ankara Büyükelçiliği´nin, vize krizinin çözüme kavuşturulduğuyla ilgili açıklama yapmasının beklendiği belirtildi.
BM´DEN ABD BAŞKANI TRUMP´A KUDÜS REDDİ
BM´DEN ABD BAŞKANI TRUMP´A KUDÜS REDDİ
BİRLEŞMİŞ MİLLETLER GENEL KURULU´NA SUNULAN, ABD BAŞKANI DONALD TRUMP´IN KUDÜS KARARINI GERİ ÇEKMESİ TALEBİNİ İÇEREN “KUDÜS TASARISI” KABUL EDİLDİ.
ARAKANLI MÜSLÜMANLAR KATLEDİLİYOR
ARAKANLI MÜSLÜMANLAR KATLEDİLİYOR
ARAKANLI MÜSLÜMANLAR YA KATLEDİLİYOR YA DA GÖÇE ZORLANIYOR
TRUMP´A BİR KÖTÜ HABER DAHA!
TRUMP´A BİR KÖTÜ HABER DAHA!
BİRLEŞMİŞ MİLLETLER ABD´NİN KUDÜS´Ü İSRAİL´İN BAŞKENTİ OLARAK TANIMA KARARINI REDDETTİ
İSRAİL´DEN GAZZE´YE SALDIRI!
İSRAİL´DEN GAZZE´YE SALDIRI!
İSRAİL´İN ABLUKA ALTINDAKİ GAZZE ŞERİDİ´NE BU SABAH DÜZENLEDİĞİ 3 HAVA SALDIRISINDA 2 FİLİSTİNLİNİN ŞEHİT OLDUĞU BİLDİRİLDİ.
HABUR´DA DEVİR TESLİM
HABUR´DA DEVİR TESLİM
HABUR´UN KARŞI TARAFI İBRAHİM HALİL SINIR KAPISININ KONTROLÜ IRAK ASKERLERİNE DEVREDİLDİ
ABD´DEN ÖCALAN POSTERİ AÇIKLAMASI
ABD´DEN ÖCALAN POSTERİ AÇIKLAMASI
“ÖCALAN SAYGI GÖRMEYE DEĞER BİR ŞAHSİYET DEĞİLDİR”
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN PUTİN İLE TELEFONDA GÖRÜŞTÜ
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN PUTİN İLE TELEFONDA GÖRÜŞTÜ
ANKARA: RUSYA İLE VARILAN ANLAŞMALAR BAŞARIYLA HAYATA GEÇİRİLDİ
FRANSA´DA YANGIN
FRANSA´DA YANGIN
ELEKTRİK KONTAĞINDAN ÇIKAN YANGINDA 3 TÜRK HAYATINI KAYBETTİ
DOLAR
3.9039
EURO
4.8103
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Bursa
18 Mart 2018 Pazar
Bugün
Parçalı bulutlu
20 °C
10 °C
Pazartesi
Parçalı bulutlu
17 °C
9 °C
Salı
Parçalı bulutlu
19 °C
7 °C
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
İzleyici Temsilcisi

İzleyici Temsilcisi   : Hüseyin SEZAN

Mail                      : izleyicitemsilcisi16@hotmail.com

GSM                      : 0533 415 02 90