BAŞBAKAN YILDIRIM NİJER BAŞBAKANI RAFİNİ İLE ORTAK BASIN TOPLANTISI DÜZENLEDİ
TOPLANTIDA KONUŞAN BAŞBAKAN YILDIRIM NİJER BAŞBAKANI İLE GÖRÜŞMELERİNİN İÇERİĞİNE YÖNELİK AÇIKLAMALARDA BULUNURKEN AFRİN OPERASYONU´NA DAİR DE DEĞERLENDİRMELERDE BULUNDU
Tarih: 24.1.2018 16:49:09/ 416okunma / 0yorum

 BAŞBAKAN YILDIRIM NİJER BAŞBAKANI RAFİNİ İLE ORTAK BASIN TOPLANTISI DÜZENLEDİ ile ilgili görsel sonucu

 

Başbakan Binali Yıldırım, Afrin´de sürdürülen Zeytin Dalı Operasyonu´na ilişkin, "Şu ana kadar planlandığı gibi operasyon devam ediyor. 214 hedef vurulmuş ve etkisiz hale getirilmiştir. Alanda temizlik çalışmaları sürdürülüyor" dedi.

 

Başbakan Binali Yıldırım, Nijer Başbakanı Brigi Rafini ile Çankaya Köşkü´nde ortak basın toplantısı düzenledi. Yıldırım konuşmasında, "Bu ziyaret esnasında Nijer ve Türkiye arasında her bakımdan ilişkileri geliştirmek, gerek ikili ticaretimizi artırmak, eğitim alanında kapsamlı işbirliği yapmak, Nijer´in altyapı ve konut projelerinde gerekli desteği sağlamak, TİKA ofisimiz tarafından gerçekleştirilmekte olan sosyal sorumluluk projeleri ile ilgili durumu gözden geçirdik ve bu yıl içerisinde bir hastane, bir okul ve park olmak üzere bu projelerin açılışa hazır hale geldiğini memnuniyetle müşade ettik. Nijer-Türkiye ilişkileri aslında yeni değil. Tarihi bir derinliği var. 15. asırdan beri, Osmanlı döneminden beri karşılıklı etkileşim olan iki ülke. Dolayısıyla büyükelçiliklerimizin yakın tarihte tesis edilmiş olması, doğrudan uçuşların başlatılmış olması hem köklü tarihi ilişkilerimizi ortaya çıkarmak hem de bundan sonra iki ülke arasındaki ilişkileri geliştirmek bakımından önemli bir adım olmuştur. Türkiye, özellikle 2005 yılında başlattığı Afrika açılım politikası ile beraber kıtada büyükeçilik sayısını 12´den 39´a yükseltmiş bulunmaktır. Türkiye, Afrika kıtasına doğrudan uçuş yapan, THY olarak yegane ülkedir. Toplam 51 sefer gerçekleştirilmektedir. Bu iki ülke ilişkilerinin geliştirilmesi bakından avantaj teşkil ediyor. Zaman kaybının da önüne geçmiş oluyor. Büyükelçiliklerimiz faaliyetlerini sürdürüyor" ifadelerini kullandı.

 

Yıldırım, Nijer Başbakanı Rafini ile birlikte bazı bakanların da bu ziyarette yer aldığını anlatarak, "Az önce Milli Eğitim konusunda bir anlaşma imzaladık. O anlaşmanın amacı, eğitim konusunda gerek ortaöğretim, gerek üniversite eğitim konusunda var olan ilişkilerimizi daha da geliştirmek. Türkiye´de eğitim gören Nijerli burslu öğrencilerin sayısını artırmak. Ayrıca teknik destekleri sağlamak. Bunun yanı sıra iki ülke başkentleri arasında kardeş şehir anlaşması da Sayın Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımızla Nijer´in baş şehrinin belediye başkanı arasında imzalandı. Böylece Ankara Büyükşehir Belediyesi önemli çalışmalar yapacak, şehircilik ve altyapı konusunda gerekli destekleri verecektir. Ayrıca işbirliği yaptığımız alanlardan birisi de sağlıktır. Bin 260 kapasiteli yatılı okul inşaatı da bu yıl içerisinde tamamlanmış olacaktır" dedi.

 

"GÖRÜŞTÜĞÜMÜZ BAŞKA BİR KONU TERÖRLE MÜCADELE"

 

Görüşülen bir başka konunun ´terörle mücadele´ olduğunu belirten Yıldırım, "Bu konuda özellikle son günlerde Zeytin Dalı Operasyonu hakkında Sayın Başbakana amacı, kapsamı, hedefi hakkında bilgiler verdim. Nijer, teröre karşı çok titiz bir çalışma içerisinde. Özellikle ülkenin etrafında istikrarsızlıktan kaynaklanan, El-Kaide, Boko Haram gibi terör örgütlerinin Nijer´de yerleşmesini önlemek için önemli gayret gösteriyorlar. Nijer ve Türkiye bölgesel konularda tamamen, uluslararası konuda da benzer görüşlere sahip iki ülke. Son haftalarda Amerika´nın Kudüs konusunda, oraya İsrail Büyükelçisini taşıma konusunda aldığı tek taraflı ve acele kararına karşı katılım sağlamışlar, aynı zamanda BM Genel Kurulunda bu kararın kınanması konusunda oy vermişlerdir. Filistin ve Kudüs meselesine sahip çıkmışlardır" açıklamasında bulundu.

 

Başbakan olarak Türkiye´ye ilk ziyaretin yapıldığını söyleyen Yıldırım, "Bu da Türkiye-Nijer ilişkilerini geliştirme yönünde önemli olacaktır. Karma Ekonomik Komisyonunun karşılıklı ekonomik konuları, ikili konuları ele almak olacaktır. Bu ziyaret, fevkalade zamanlı ve yararlı ziyaret olmuştur. Bereket getirdiniz ülkemize bugün Ankara´da kar yağışı da başladı. Beklediğimiz bir yağıştı, onun için de teşekkür ediyoruz" dedi.

 

Nijer Başbakanı Rafini ise, tarihi ilişkilerin güçlendirilmesi gerektiğine dikkati çekerek, yeni bakış açılarıyla yeni projelerin de geliştirilmesi gerektiğine işaret etti. Terörle mücadele konusuna değinen Rafini, "Nijer ve Türkiye aynı sorunlarla karşı karşıya´ dediniz. Nitekim, terörle mücadele konusunda. Nijer, çok farklı terör tehditleri karşısında ayakta durmaya devam ediyor" diye konuştu.

 

Türkiye´nin terörle mücadelesini değerlendiren Rafini, Nijer´in de Türkiye gibi merkezi bir konumda olduğunu ifade etti. Rafini, Türkiye´nin terörle mücadele konusunda gösterdiği kararlılığı takdir ettiğini dile getirdi. Rafini, konuşması sırasında öksürünce, "Soğuktan dolayı öksürmüyorum" dedi. Bu sözler salonda gülüşmelere neden oldu.

 

Başbakan Yıldırım, 15 Temmuz hain darbe girişiminde Nijer´in net bir duruş sergilediğini belirterek, bunun için teşekkürlerini sundu.

 

Başbakan Yıldırım ve Rafini, açıklamaları sonrası gazetecilerin sorularını cevapladı. Bir gazetecinin iki ülke arasındaki projelere ilişkin sorusuna Rafini, "Güvenlik alanında bir anlaşmamız var, henüz detaylarının üzerinde çalıştığımız projeler var. Türkiye´deki dostlarımız kendi deneyimlerini bizlerle paylaşma sözü verdiler. Çok eski bir tarihin tercümesidir, bu yansımasıdır, kervanların yolu, İstanbuleva. Yani İstanbul´dan gelenler anlamını taşıyor. İki ülke arasında çok eski ilişkiler var. Bu yol projesi ile bunu yeniden yaşatma arzusundayız. Tıp eğitimi almak için ya da çocuklarının eğitimini sağlamak için birbirine yakın olacak. Türk dostlarımız sözlerini tuttular, zemin ve fizibilite çalışmaları gerçekleştirildi. Koşullara bakılması gerekiyor. Çok zaman gerekti bunun için, bazı teknik engeller karşımıza çıktı. Ama bu ziyaretten bu yana aşamalı olarak bu yolu inşa etme kararına vardık. Bu harika fikri geliştirdik. Bu projenin hayata geçirilmesini sağlayacağız. Bizlere verilmiş olan cevaptan büyük memnuniyet duyuyoruz" cevabını verdi.

 

Zeytin Dalı Operasyonu´na ilişkin soru üzerine Rafini, "Afrin, Zeytin Dalı Operasyonu. Kendi görüşümü söylemek istedim, bizlerle bilgiler paylaşıldı. Hedefini anladık bu operasyonunun. Çünkü, Türk halkı, Türk devleti ve Nijer devleti terörizme karşı mücadele verme konusunda birçok benzerliklere sahiptir. Çünkü, operasyondaki hedef de bu. Biz de bu hedefi paylaşıyoruz. Çünkü, Nijer´de de aynı sorunu yaşıyoruz, Boko Haram. Ülkenin güneydoğusunda bu terörist gruplar. Yine kuzeyde, Libya´da bir durum yaşanıyor, orada da aynı olguyla karşı karşıyayız. Bizim görüşümüz, bizlerin devlet olarak barış ve adalet için halklarımızı, devletimizi, hukuku korumak için hareket etmesi gerekiyor" açıklamasında bulundu.

 

Operasyonda gelinen son aşamaya değinen Başbakan Yıldırım ise, "Terör, dünyanın başının belası. İnsanlığın ortak sorunu. İster Nijer´de, ister Avrupa, ister Türkiye, İster Pakistan´da olsun, dünyanın neresinde olursa olsun terör masum ve mazlum insanları gözünü kırpmadan öldüren, istikrarı bozan ve ülkelerin huzuruna kasteden alçak örgütlerdir. Bunların adının ne olduğunun önemi yok, hepsinin hedefi aynıdır. İnsanlara karşı zulüm etmek, böylece ülkelerin güvenliğini ve istikrarını zaafa uğratmak. Terörün her türlüsüyle amansız bir mücadele veriyoruz. En son başlattığımız operasyonun amacı da Suriye´nin toprak bütünlüğünü sağlayacak ve bölgede terör oluşumlarına son verecek, orada yaşayan Kürt, Türkmen, Arap kardeşlerimizin üzerinde zulmü kaldıracak. Afrin bölgesinden ülkemize vaki saldırıların önüne geçecek. Ülkemizin ve sınırlarımızın güvenliği amacıyla bu operasyon başlamıştır. Şu ana kadar planlandığı gibi operasyon devam ediyor. 214 hedef vurulmuş ve etkisiz hale getirilmiştir. Alanda temizlik çalışmaları sürdürülüyor. Bölgenin terörden, PKK, YPG, PYD bunlar hepsi aynı terör örgütü ve DEAŞ´tan tamamen temizleninceye kadar ülkemize yönelik, bölgede yaşayanlara yönelik hiçbir silahlı tehdidin kalmayacağı anlaşılıncaya kadar bu operasyon sürecek. Planladığı gibi gidiyor, herhangi bir sorunumuz yok şuan" diye konuştu.

 

Kardak krizinin yarın yıl dönümü olduğunun hatırlatılması üzerine Yıldırım, "Kardak´ta yaşanan krizi bugüne taşımak, yeni bir kriz oluşturmak, komşuluğa yakışmaz. Biz, terörle mücadele ile meşgulken, bulanık suda balık avlama hevesine komşularımızın kapılması yakışık almaz, bunu da hoş karşılamayız. Ama buna benzer faaliyet olursa Türkiye olarak bizim her zaman tedbirimiz vardır. Hiç kimse endişe etmesin" ifadelerini kullandı.

 Video Tarihi: 24.1.2018 16:58:00
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
BURSA´DA YAPI KAYIT BELGESİ İÇİN 400 BİN BAŞVURU!
BURSA´DA YAPI KAYIT BELGESİ İÇİN 400 BİN BAŞVURU!
33 yıllık rüya “İmar Barışı”
YILDIRIM´IN ADAYLIĞINA MHP´DEN TAM DESTEK
YILDIRIM´IN ADAYLIĞINA MHP´DEN TAM DESTEK
"Aday olursa başımızın üzerinde yeri vardır"
BAHÇELİ´DEN ABD´YE ‘GÖZLEM NOKTASI´ TEPKİSİ
BAHÇELİ´DEN ABD´YE ‘GÖZLEM NOKTASI´ TEPKİSİ
"CHP Genel Başkanı kayıptır,karanlıktadır"
BURSA´NIN YENİ VALİSİ YAKUP CANBOLAT GÖREVE BAŞLADI
BURSA´NIN YENİ VALİSİ YAKUP CANBOLAT GÖREVE BAŞLADI
"Bursa´yı 2023 hedeflerine taşıyacağız"
YALOVA BELEDİYE BAŞKANI SALMAN, ADAY ADAYLIĞINI AÇIKLADI
YALOVA BELEDİYE BAŞKANI SALMAN, ADAY ADAYLIĞINI AÇIKLADI
"Seçileceğime eminim"
CUMHURBAŞKANLIĞI SÖZCÜSÜ KALIN´DAN İDLİB AÇIKLAMASI
CUMHURBAŞKANLIĞI SÖZCÜSÜ KALIN´DAN İDLİB AÇIKLAMASI
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, "Herkesin ortak kanaati çözümün askeri değil siyasi olması gerektiği." dedi.
BEDELLİ ASKERLİK ERDOĞAN´IN ONAYINA SUNULDU
BEDELLİ ASKERLİK ERDOĞAN´IN ONAYINA SUNULDU
Bedelli askerlik düzenlemesinin de bulunduğu kanun teklifi, TBMM Genel Kurulu´nda kabul edilerek yasalaştı.
3 BİN 320 HÂKİM VE SAVCININ GÖREV YERİ DEĞİŞTİ
3 BİN 320 HÂKİM VE SAVCININ GÖREV YERİ DEĞİŞTİ
3 bin 19, idari yargıda ise 301 hakim ve savcının görev yeri değişti.
BAŞKAN ERDOĞAN BELEDİYELERİN KARNESİNİ İSTEDİ
BAŞKAN ERDOĞAN BELEDİYELERİN KARNESİNİ İSTEDİ
Devlet Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, yerel seçimlerle ilgili 884 AK Partili belediyenin ´icraat´ karnesinin çıkarılmasını istedi.
ERDOĞAN´DAN TERÖRLE MÜCADELEDE KARARLILIK VURGUSU
ERDOĞAN´DAN TERÖRLE MÜCADELEDE KARARLILIK VURGUSU
“TERÖRÜ AYAKLARIMIZIN ALTINA ALARAK YOK EDECEĞİZ”
CHP´Lİ EREN ERDEM TUTUKLANDI
CHP´Lİ EREN ERDEM TUTUKLANDI
Ankara´da gözaltına alınarak İstanbul´a getirilen eski CHP Milletvekili Eren Erdem, tutuklandı.
ABD BAŞKANI TRUMP ERDOĞAN´I TELEFONLA TEBRİK ETTİ
ABD BAŞKANI TRUMP ERDOĞAN´I TELEFONLA TEBRİK ETTİ
Trump´tan Cumhurbaşkanı Erdoğan´a seçim zaferinden dolayı tebrik telefonu geldi.
TARİHİ MGK SONRASI YAZILI AÇIKLAMA YAPILDI
TARİHİ MGK SONRASI YAZILI AÇIKLAMA YAPILDI
Milli Güvenlik Kurulu toplantısı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Beştepe´de gerçekleştirildi.
ERDOĞAN´DAN MUHALEFETE: ÇIRAKLARLA BU İŞ OLMAZ
ERDOĞAN´DAN MUHALEFETE: ÇIRAKLARLA BU İŞ OLMAZ
Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan, Isparta´da konuştu.
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN PARTİSİNİN SEÇİM MANİFESTOSUNU AÇIKLADI
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN PARTİSİNİN SEÇİM MANİFESTOSUNU AÇIKLADI
Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan partisinin İstanbul İl Başkanlığının 6. Olağan kongresinde konuştu.
DOLAR
5.3257
EURO
6.0572
GÜNDEM
POLİTİKA
ASAYİŞ
DÜNYA
EĞİTİM
SİYASET
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi