Haber Detayı
23 Şubat 2019 - Cumartesi 14:13 Bu haber 1162 kez okundu
 
Tersane İstanbul'un temeli atıldı
Devlet Başkanı Erdoğan, 70 bin metrekarelik eski Haliç Tersanesi’nin bulunduğu alana yapılacak olan Tersane İstanbul'un 60 bin kişiye istihdam oluşturacağını belirtti.
EKONOMİ Haberi
Tersane İstanbul'un temeli atıldı

Devlet Başkanı Recep Tayyip Erdoğan Tersane İstanbul'un temel atma töreninde konuştu.

Bugün tarihi bir temel atma törenini icra ediyoruz diyen Erdoğan, ''Engeller ve provokasyonlarla dolu bir sürecin ardından bir hayali daha gerçekleştiriyoruz. İstanbul'u çok farklı konuma taşıyacak bir projedir.'' diye konuştu.

 

Başkan Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle;

 

60 BİN KİŞİYE İŞ İMKANI SAĞLAYACAK

 

Yap - İşlet - Devret modeliyle bu projeyi hayata geçiriyoruz. Proje kapsamında burada iki adet 70 yat bağlama kapasiteli yat limanı, toplam yatak sayısı 1200 olan üç otel inşa edilecek. Ayrıca yine proje için de Türkiye'nin çok önemli üç tane müzesi burada inşa edilecek. İlk defa bir Kadın Müzesi'ni burada inşa etmiş olacağız. Bir üçüncü müze de yine Türk İslam Eserleri Müzesi olarak inşa edilecek. 5700 araç kapasiteli kapalı otopark yer alıyor. Bu proje kapsamında 60 bin kişiye de istihdam sağlanacak.

 

ENGELLEMELER YÜZÜNDEN 6 YIL GECİKTİ

 

Buranın ihalesini 6 yıl önce yaptık. Temennimiz bu projeyi 4 yıl içinde bitirip milletimizin hizmetine sunmaktı. Ancak başını CHP'nin çektiği aynı zihniyete mensup odalarının da destek verdiği engellemeleri sonucu projeyi uzun yıllar fiilen başlatamadık. CHP İstanbul'a ve diğer illerimize kazandırdığımız her yatırıma olduğu gibi, bu projede de soluğu mahkemede aldı. Aynı şeyi AKM'de de yaptılar, Harbiye Kongre Merkezi'nde de yaptılar.

 

BİZE TARİH DERSİ VERMEYE KALKTILAR

 

Yalan yanlış bilgilerle o günden bugüne kadar projeye mani olmak istediler. Gezi olaylarında İstanbul'un duvarlarını kirletenler sanki kendi yandaşları değilmiş gibi bize tarih ve medeniyet dersi vermeye kalktılar. İşte şu anda bulunduğumuz mekan, İstanbul'un fethinde kadırgaların indiği mekandır.

 

BİZ DE DAĞITMAK YOK

Açıkçası bugünkü şu manzara esaslı bir derstir. Bugün hep birlikte şahitlik ettiğimiz şu tablo, Türkiye'de eser siyasetinin zaferidir. Atatürk Kültür Merkezi'ni inşallah biz açılışını yaptığımızda, bunlara biz niye geldiniz demeyeceğiz, hoş geldiniz diyeceğiz. Aynı şekilde Harbiye Kongre Merkezi'nde tiyatro merkezini çok daha büyük yaptık. Biz orada niye geldiniz demedik ki, hoş geldiniz dedik. Niye? Bizde dağıtmak yok, bizde toparlamak var.

 

HALİÇ'E BOĞAZ'DAN SU TAŞIDIK

 

Biz Haliç'i eski günlerine kavuşturmak için kolları sıvadık. Atık su arıtma sistemleri kullanarak Haliç'i kurtardık. Dev borularla İstanbul Boğazı'ndan Haliç'e her gün 260 bin metreküp su taşıdık. Niye Haliç'i yüzülebilir hale getirmek için. Haliç suyunun yenilenmesini sağladık. Yaptığımız çalışmalarla Haliç temizlendi. Şimdi İzmir Körfezi'ne bakın eski Haliç neyse İzmir Körfezi de odur. Biz şimdi diyoruz ki İzmir Büyükşehir Belediyesi'ni alalım ve orayı da hak ettiği değere kavuşturalım.

Kaynak: Editör: Cengiz ÇİMSÖKEN
Etiketler: Tersane, İstanbul'un, temeli, atıldı,
Haberin Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı