Haber Detayı
14 Mayıs 2019 - Salı 09:36 Bu haber 150 kez okundu
 
Başkan Erdoğan Putin ile telefonda görüştü
Devlet Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüştü. Görüşmede ikili ilişkilerin yanı sıra İdlib'teki son gelişmeler ele alındı.
SİYASET Haberi
Başkan Erdoğan Putin ile telefonda görüştü

Devlet Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

 

Erdoğan-Putin görüşmesine ilişkin detayları Cumhurbaşkanı İletişim Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Altun, Twitter hesabından paylaştı.

 

İkili ilişkilerin yanı sıra İdlib'te yaşanan son gelişmelerin ele alındığı görüşmede, Erdoğan, rejimin son iki haftadır İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'ne yönelik ateşkes ihlallerinin endişe verici boyutlara ulaştığını, sivillerin yanı sıra okul ve hastanelerin hedef alınıp tahrip edilmesinin terörle mücadeleyle izahının mümkün olmadığını belirtti.

 

Rejimin amacının İdlib'te Türk-Rus işbirliğini sabote etmek ve Astana ruhunu zedelemek olduğuna işaret eden Erdoğan, İdlib'te gerilimin tırmanmasının Anayasa Komitesi'nin ihdası ve siyasi sürecin akamete uğratılması riskini de beraberinde getirdiğine dikkati çekti.

 

Her iki liderin Soçi Mutabakatı'na olan bağlılıklarını teyit ettiği görüşmede, Erdoğan, bugüne kadar Soçi Muhtırası'nın uygulanmasında önemli mesafe kat edildiğini, buna mukabil yaşanan saldırıların ortak hedeflere zarar verebileceğini dile getirdi.

 

Son olarak Bosna-Hersek'te yaşanan hükümet krizine de değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, bölgenin uluslararası örgütlerle işbirliğini artırmasının barış ve istikrar için elzem olduğuna inandıklarını kaydetti.

Kaynak: Editör: Cengiz ÇİMSÖKEN
Etiketler: Başkan, Erdoğan, Putin, ile, telefonda, görüştü,
Haberin Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı